Białaczka

Choroba nowotworowa układu krwiotwórczego. We krwi chorego powstają nieprawidłowe, zmienione leukocyty – czyli krwinki białe, które przenikają do szpiku i narządów wewnętrznych. Częściej występuje u mężczyzn.

Do czynników sprzyjających zachorowaniu należą: predyspozycje genetyczne, zakażenia, promieniowanie jonizujące, środki chemiczne. Jednakże, nie jest znana bezpośrednia przyczyna. U chorego na białaczkę dochodzi do transformacji białaczkowej krwinek – w jego szpiku kostnym powstają niekontrolowane ilości niedojrzałych komórek.

Istnieje kilka typów białaczek:

- ostra białaczka szpikowa (AML)
- przewlekła białaczka szpikowa (CML)
- ostra białaczka limfatyczna (ALL)
- przewlekła białaczka limfatyczna (CLL)

Do najczęstszych objawów należą:

- osłabienie, bladość
- długotrwała infekcja, pomimo stosowania antybiotyków
- częste krwawienia z nosa
- bóle stawów i mięśni
- powiększone węzły chłonne na karku, pod pachami i w pachwinach

Objawy te występują również w innych chorobach. To, że je masz wcale nie znaczy, że masz białaczkę! Dobrze jednak zwrócić się do lekarza, jeśli coś cię niepokoi.

Leczenie białaczki zależy od jej rodzaju i zaawansowania, oraz stanu ogólnego chorego.

2010-09-10


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu