Andropauza – męskie przekwitanie

Nie tylko kobiety cierpią na objawy przekwitania. Niektórzy mężczyźni również. Pierwszymi objawami są: senność, stany depresyjne, przybieranie na wadze i zaburzenia wzwodu. Po latach dochodzą: nadciśnienie tętnicze, osteoporoza i cukrzyca.

Andropauza może być bardzo długim procesem trwającym nawet kilka dekad. Dotyka mężczyzn między 40 a 55 rokiem życia. Tak jak u kobiet występuje spadek aktywności hormonalnej (najczęściej testosteronu).

Po 30stce, poziom testosteronu obniża się z częstotliwością o 10% co 10 lat. Do tej pory nie opracowano metody diagnozowania tego stanu – jego objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Dość dużym problemem jest to, że część mężczyzn nie chce nawet przyznać, że taki problem istnieje.

Do najczęstszych objawów andropauzy należą:

- kłopoty z pamięcią i koncentracją
- drażliwość
- obniżenie nastroju
- nadmierna potliwość
- problemy z erekcją
- spadek libido
- wzrost masy ciała i tkanki tłuszczowej
- nadciśnienie tętnicze
- przerzedzenie owłosienia
- spadek poziomu hormonów

Bardzo często andropauza jest mylona z objawami depresji. Objawy męskiego przekwitania można leczyć u urologa.

2010-09-20


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu