Alergia w każdym wieku

Alergia oznacza dosłownie odmienną reakcję. Reagujemy nie tak, jak powinniśmy z powodu alergenu. Specjaliści nadal nie są pewni, co dokładnie powoduje alergię. Jak się jednak okazuje, alergia może nam dokuczać w każdym wieku i to z najróżniejszą intensywnością.

Termin alergia został użyty przez Clemensa Petera von Pirqueta, pediatrę i naukowca w 1906. Od tamtej pory świadomość istnienia alergii towarzyszy ludziom, jako jedno z najpopularniejszych schorzeń cywilizacyjnych. Uważa się, że obecnie niemal co trzecia osoba na świecie zmaga się z alergią. Badania epidemiologiczne potwierdzają, że u około 25% populacji w Polsce występują objawy chorób alergicznych, takich, jak katar sienny, astma alergiczna, pokrzywka, wyprysk, czy uczulenie na leki. Uważa się, że alergia ujawnia się w okresie wczesnego dzieciństwa. Tymczasem objawy alergii mogą pojawić się w każdym wieku.

Coraz częściej alergia dotyka nawet ludzi dojrzałych. Prawdopodobnie wiąże się to z bardziej higienicznym środowiskiem. Dodatkowe stosowanie antybiotyków praz szczepień prowadzi do zmniejszenia ilości zakażeń, czyli też do powstawania przeciwciał. Sterylna żywność i woda również powodują, że układ immunologiczny nie ma z kim walczyć. Rezultatem są przesadne reakcje organizmu na, jak się wydaje - niegroźne dla organizmu zjawiska, takie jak pyłki czy roztocza.

Dotąd nie udało się ustalić, czy można uniknąć zachorowania na alergię. Będąc kobietą ciężarną nie powinno się palić papierosów w ciąży i po urodzeniu się dziecka. Wiadomo, że zwiększa to ryzyko wystąpienia u dziecka alergii. Alergia na konkretny alergen nie jest dziedziczna. Dziedziczona natomiast może być skłonność do występowania uczuleń. Dziecko mające rodziców alergików ma 60% szans, żeby również zostać alergikiem. Predyspozycje genetyczne to jednak nie wszystko. Odpowiedzialna za występowanie alergii jest długotrwała ekspozycja na substancję uczulającą.

Im bardziej człowiek jest uczulony, tym więcej przeciwciał wytwarza jego organizm. Kiedy stężenie przeciwciał osiągnie określony poziom w organizmie pojawia się alergia. Pierwsza styczność z alergenem może być całkowicie niezauważona. Człowiek może mieć z nim styczność przez wiele lat, zanim specjalistyczne badania uzmysłowią mu występowanie alergii.

Coraz częściej alergia bywa rozpoznana w wieku dorosłym. Jej epizod zazwyczaj miał miejsce o wiele wcześniej, jednak został zbagatelizowany. Tymczasem, z biegiem lat system odpornościowy jest coraz słabszy. Stąd częściej pojawia się reakcja nadwrażliwości. Immunoterapia (odczuwanie) jest współcześnie stosowaną metodą leczenia alergii. Immunoterapię prowadzi się przez kilka lat (od co najmniej 3 do 5). Im dłużej trwa odczulanie, tym dłużej obserwujemy jego pozytywne efekty. Niestety, najskuteczniejsze odczulanie ma miejsce w początkowej fazie choroby i u osób młodszych. Może dlatego warto profilaktycznie wykonać badanie diagnostyczne. Alergię można rozpoznać.
 

2013-10-13


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu