Oparzenie słoneczne

Objawy to: zaczerwieniona niezdrowo skóra, pieczenie, dreszcze a także poczucie ogromnego zmęczenia. Przeczytaj co zrobić, aby go uniknąć.

Zbyt długie przebywanie na słońcu może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry i raka. Największe ryzyko związane jest jednak nie ze stopniowo uzyskaną opalenizną, ale z jednorazowym intensywnym przebywaniem na słońcu. To właśnie może skończyć się oparzeniem.

Aby uniknąć oparzeń słonecznych:

- dobrze jest nosić kapelusz z szerokim rondem i luźne ubranie


- wybrać okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV


- nie przesiadywać na słońcu godzinami. Kontroluj czas, jaki spędzasz na plaży


-  nigdy nie zapominać o smarowaniu się kremem do opalania. Kremuj także miejsca, które wydają się niezbyt narażona na działanie słońca jak, za kolanami. Są  one szczególnie wrażliwe na oparzenia.

Dzieci i niemowlęta powinny być chronione przez bezpośrednim działaniem słońca. Najlepsze są dla nich kremy z filtrem 25 i wyższym. Zawsze muszą mieć na głowie czapeczki, dobrze, jeśli mają cienkie bluzeczki z długim rękawem. Maluszki poniżej 12 miesiąca życia nie powinny przebywać na słońcu.

2010-06-29


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu