Aby opalanie było przyjemnością

Zanim wybiegniesz na słońce upewnij się, że robisz wszystko, by wylegiwanie się w jego promieniach, było czystą przyjemnością.

Uwielbiamy rozkoszować się słońcem latem. Nie zwracamy uwagi na ostrzeżenia dermatologów, jak niebezpieczne jest słońce latem dla naszej skóry. Na plaży, kiedy wieje wiatr, nie czujemy jak mocno działa słońce. Mimo to powinniśmy chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UV. Nie wolno ich lekceważyć nawet, gdy niebo jest zachmurzone. Najlepiej używać kremu do opalania z dużym SPF, czyli współczynnikiem filtru ochrony.

Najmocniejsze działanie promieni słonecznych jest między 11 a 15, wtedy trzeba schronić się w cieniu. Nie przebywajmy za dużo na słońcu w pierwszych dniach urlopu. Gdy skóra nie jest jeszcze przyzwyczajona do promieni słonecznych lepiej używać kremu z większym filtrem. Balsam do opalania nakładaj co kilka godzin. Uszy, czubek nosa, czoło i usta smaruj blokerem, czyli kremem, który ma SPF powyżej 20, a więc prawie zupełnie blokuje działanie słońca.


Uważajmy na konsekwencje oparzeń słonecznych! Przy oparzeniu trzeciego stopnia (rzadkim przy oparzeniach słonecznych, jednak mającym czasami miejsce na wskutek długotrwałej kąpieli słonecznej) zniszczeniu ulegają wszystkie warstwy naszej skóry oraz nerwy, jak też tkanka podskórna. Najbardziej narażone są na oparzenie trzeciego stopnia niemowlęta oraz małe dzieci, których delikatna skóra jest szczególnie wrażliwa. W tej sytuacji należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza, czy też szpitala.
 


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu