Plaga komarów na filmach

Wpływ na zdrowie człowieka wywierany przez gryzącego, krwiopijnego komara stał się motywem przewodnim serii filmów Plaga.Komary. Dodatkowo, te krótkie i dynamicznie animowane filmy przemycają ciekawe kulturowe dylematy, związane z odwieczną nienawiścią człowieka do komarów i narosłych wokół tego stereotypów. Seria video poświęcona komarom opublikowana została na naszym kanale medycznym MedPlaneta TV, który znajduje się na serwisie YouTube.pl.

Mały insekt, który wzbudza tyle emocji doczekał się serii filmów. Czy komar jest zły i groźny? Komary muszą pić krew, bo to gwarantuje przetrwanie ich licznych gatunków. Bez znajdującego się we krwi białka, komarzyce nie złożą jaj, które staną się kolejnymi pokoleniami tych małych, bzyczących insektów.


 

Czy komary mogą być tematem filmu? Czy są tak istotnym elementem świata przyrody, żeby nie tylko je tępić, ale również przyjrzeć im się uważnie? Owadzie drapieżniki wywołują na ogół tylko naszą niechęć.

Są łowcami i to polującymi na wielokrotnie od nich większą zwierzynę łowną. Komary atakują potencjalnych żywicieli na ogół w godzinach wieczornych lub wczesnym rankiem. Wystarczy jednak odpowiednia wilgotność, brak wiatru i niewielkie nasłonecznienie, żeby komary szukały żywiciela o dowolnej porze dnia.


 

Seria filmów Plaga.Komary to zbiór wypowiedzi specjalistów, który uzupełniony został emocjonalnymi opiniami przypadkowych uczestników sondy ulicznej. Filmy porządkują podstawową wiedzę na temat nieznośnych insektów w sposób atrakcyjny dla laika, nie faszerując nas jednocześnie specjalistyczną wiedzą biologiczną i medyczną.

Na dodatek, filmy w ramach serii Plaga.Komary nie zabierają naszego czasu w światłym celu obalania tak żałosnych mitów, jak ten według którego komar może zakażać wirusem HIV, przenosząc go między swoimi żywicielami. Nie tego się dowiecie z filmów Plaga.Komary, że nie jest to prawdą.

 

Chociaż tematy dotyczą zdrowia, to jednak w realnym aspekcie zagrożenia lub jego braku. Autorzy projektu poświęcili się m.in. zagadnieniu malarii, alergii i niebezpieczeństw płynących dla dziecka na wskutek ugryzień komara. Co istotne, komarowate to rodzina występująca na całym świecie, jednak filmowej analizie w ramach projektu Plaga.Komary poddane zostały krwiopijne owady występujące w Polsce.

Sponsorem niepowtarzalnej serii filmów o wpływie komarów na nasze zdrowie jest Verco Sp. z o.o., producent Mosbito - szerokiej gamy naturalnych produktów odstraszających komary i muszki.

Oczywiście, medyczny kanał video MedPlaneta TV to nie tylko komary! Zachęcamy do zapoznania się również z innymi filmami i subskrybowania naszego kanału MedPlaneta TV.
 

2014-05-27


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu