Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

Kleszcze stanowią zagrożenie dla ludzi i niektórych zwierząt. Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. W biologii wyróżnia się dwie rodziny kleszczy: twarde, częściowo okryte twardym pancerzem, oraz pozbawione tego pancerza, miękkie — obrzeżkowate. Kleszczy jest kilkaset gatunków.

Długość ciała kleszcza wynosi od jednego do kilku milimetrów. Po nassaniu długość ciała staje się jednak kilkakrotnie większa. Kleszcz posiada zbrojny w liczne ząbki ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do ssania krwi i płynów tkankowych. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity (kleszcz pastwiskowy).

Lek. med. Piotr Kurkiewicz opowiada na poniższym video o tym, co powinniśmy robić, gdy ukąsi nas kleszcz. Jest to o tyle istotne, że jednym z wielu zagrożeń przenoszonych przez kleszcze jest borelioza, czyli wielonarządowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków. Subskrybuj kanał MedPlaneta TV na YouTube.pl.
 

2012-10-07


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu