Zanim zostaniesz rodzicem

W bieżącym roku urodziło się mniej dzieci niż w poprzednich latach, mimo iż efekt zwany „echem wyżu demograficznego” miał się utrzymywać do 2013 roku. Za to przygotowanie do rodzicielstwa jest coraz bardziej staranne.

Czy oznacza to koniec polskiego baby boomu? Najwyraźniej tak. Jeszcze nie dawno statystyki urodzeń powoli pięły się w górę. Jednak w pierwszym półroczu 2011 roku, liczba urodzeń była niższa o ponad dwa tysiące od liczby zgonów, co oznacza ujemny przyrost naturalny. Być może do końca roku sytuacja ta się wyrówna, jednak według ekspertów przyrost naturalny będzie w najbliższych latach oscylował wokół zera.


Na odkładanie decyzji o dziecku mogą mieć znaczący wpływ czynniki ekonomiczno – gospodarcze, m.in. niepewna sytuacja na rynku pracy. Młode osoby nie mają też odpowiedniej zachęty od państwa, a ostatnie zamieszanie wokół rosnących opłat za przedszkola na pewno nie nastrajają optymistycznie.

Dieta ciężarnej i ciężarowca

Obok spadku liczby urodzeń da się zauważyć inny trend – staranne i świadome przygotowanie do poczęcia dziecka. Przyszli rodzice dbają o zdrowy tryb życia i zapewnienie odpowiedniej diety. Wagę do tego przykładają również mężczyźni, świadomi tego, jak ważna jest dieta ojca. Na rynku pojawiły się specjalne suplementy dla panów starających się o potomka. Ich składniki są nieco inne od suplementów dla pań. Można w nich znaleźć m.in. witaminę płodności (tokoferol), żeń szeń i selen. Wspólnym mianownikiem są kwasy omega-3, cynk i witaminy z grupy B.


Na liście najważniejszych składników, które powinny dostarczać w swojej diecie kobiety planujące ciążę oraz ciężarne są także żelazo, jod i kwas foliowy. Wszystkie witaminy i minerały rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zawiera np. Pregna Plus, nowoczesny suplement diety dla kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią. Starannie dobrane minerały, witaminy i kwasy omega-3 zamknięte są w małej, łatwej do połknięcia kapsułce.


Należy się więc pocieszać, że choć w Polsce rodzi się nico mniej dzieci, to jednak jest szansa, że będą coraz zdrowsze i mądrzejsze, gdyż składniki występujące w nowoczesnych suplementach, jak kwasy omega – 3, wpływają korzystnie na rozwój mózgu i komórek nerwowych.
 

2011-09-27


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu