Zabierz niemowlę nad morze

Nawet z kilkumiesięcznym maluchem warto wybrać się nad morze. Rodzice powinni przestrzegać pewnych zasad, aby wyjazd był dla niego przyjemny i bezpieczny.

Pediatrzy polecają wczasy nad Bałtykiem szczególnie niejadkom, a także alergikom i dzieciom, które często się przeziębiają. Morskie powietrze, nasycone jodem, ma dobroczynny wpływ na drogi oddechowe malucha, a także na jego odporność.

Ponadto wysokie ciśnienie panujące nad morzem sprawia, że niemowlę czuje się tam lepiej, a jego organizm przyswaja więcej tlenu.


Nie za długo na plaży
Aby wyjazd spełnił swe zadanie, powinien trwać przynajmniej 6 tygodni, ponieważ przez pierwsze kilka dni dziecko będzie przyzwyczajać się do nowego środowiska. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by już od pierwszych chwil nad morzem cieszyć się słońcem. – „Podczas jednorazowego wyjścia rodzice z małymi dziećmi powinni spędzać na plaży maksymalnie 1-2 godziny – mówi Marta Jakobielska, właścicielka firmy doradczej WitajLudziku, która pomaga młodym rodzicom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. - Promienie słoneczne, wiatr i bryza morska są relaksujące dla dorosłych, natomiast małym dzieciom dostarczają mnóstwa nowych wrażeń, pobudzając jednocześnie wszystkie bodźce. To może sprawić, że dziecko stanie się nerwowe.

Wychodząc na plażę, musimy pamiętać, że skóra niemowlęcia nie wytwarza jeszcze melaniny, czyli barwnika zabezpieczającego przed promieniowaniem UV. Termoregulacja organizmu również nie działa tak sprawnie, jak u dorosłego. Na plażę z maluchem najlepiej wybrać się wczesnym rankiem, do godziny 10 albo po południu, po 16.

Dzieci, które skończyły 3 miesiące, należy przed każdym wyjściem na słońce starannie smarować kremem z wysokim filtrem UV. Niestety, takich preparatów nie można stosować w przypadku młodszych niemowląt. Aby dziecko korzystało ze słońca bezpiecznie, warto kupić mu specjalny plażowy półnamiot. Niezbędne będzie nakrycie głowy – kapelusz albo czapka z szerokim daszkiem.


Czytaj więcej: Niemowlę nad morzem

2011-07-01


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu