Wszystko o botoksie

Kiedyś dostępny tylko dla gwiazd, aktorów i modelek, dziś stał się jednym z najczęściej używanych preparatów medycyny estetycznej, także w Polsce. Oto kilka podstawowych informacji na jego temat.

*  Botoks jest neurotoksyną, przy czym słowo neuro oznacza nerw, a toksyna truciznę. Jego działanie polega na okresowym paraliżu mięśni twarzy.


*  Jest pozyskiwany z toksyny botulinowej, tej samej, która znajduje się w rozkładającym mięsie. Do wykonywania zastrzyków lekarze używają sterylnej i oczyszczonej formy tej toksyny.

 

* Stosuje się go do usuwania zmarszczek wokół oczu, ust i bruzd na czole. Nie usuwa on innych objawów starzenia np. przebarwień skóry.


* Jeden zastrzyk kosztuje kilkaset złotych. Efekty nie zostają na stałe. Pod wpływem czasu ciało stopniowo wchłania tę substancję i zabieg musi być powtórzony co 3 – 6 miesięcy. 

 

* Niewłaściwe wstrzyknięcie może być spowodować efekt opadającej powieki. Inne skutki uboczne, na które skarżyły się osoby po zabiegu, to nudności, zmęczenie, grypa i wysypka.

 

* Jest niewskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz osób z chorobami mięśniowymi i układu krążenia.

 

* Stosuje się go także w leczeniu nadmiernej potliwości, gdyż blokuje działanie nerwów gruczołów potowych, a tym samym wydzielanie potu.

* W celu usuwania zmarszczek stosowany jest od 10 lat. Wcześniej stosowano go w okulistyce i neurologii. Do tej pory nieopublikowano żadnych badań na temat długoterminowych efektów działania botoksu.

*  Inne wypełniacz stosowane przy niwelowaniu zmarszczek twarzy to kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym.

2010-10-22


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu