Uzależnienie w mózgu

Walka z uzależnieniem fizjologicznym jest dość łatwa przy obecnym stanie wiedzy medycznej. W tym celu często stosuje się środki pomocnicze na czas kuracji i powoli się zmniejsza dawkę substancji. Uzależnienie toczy się jednak również w mózgu, a tam zmiany wywołane uzależnieniem bywają dużo trwalsze.

Uzależnienie fizjologiczne to często stosowanie zmniejszających się dawek środków pomocniczych. Jak się okazuje, nagłe odstawienie substancji może czasami spowodować niebezpieczne efekty zdrowotne.

 

W przypadku nagłego odstawienia alkoholu, możemy doprowadzić organizm do delirium tremens. Jesteśmy jednak w stanie to kontrolować, a uzależnienie fizjologiczne stanowi nieznaczny problem, jeśli porównamy je do uzależnienia psychicznego.

Dlaczego uzależnienie psychiczne bywa tak niebezpieczne? Alkohol aktywuje w mózgu układ nagrody. Dzieje się to poprzez bezpośrednie podniesienie poziomu neuroprzekaźnika, czyli dopaminy.

 Powtarzająca się ekspozycja na działanie alkoholu, ale też innej substancji uzależniającej może doprowadzić do zaburzenia równowagi w chemii mózgu. Odbywa się to w taki sposób, że osoba uzależniona coraz mocniej i mocniej pragnie kontaktu z uzależniającą substancją.

Codziennie podejmujemy mnóstwo decyzji. Dokonujemy wyboru, czy zamierzamy iść do pracy, zjeść na obiad sałatkę czy łososia. Podejmując decyzję dokonujemy wyboru, czy zatrzymać się czy przejechać na czerwonym świetle. Posiadamy zdolność do podejmowania decyzji czy powstrzymać się, czy działać. Dokonany wybór opiera się na szacunkowej ocenie ryzyka oraz potencjalnych korzyści.

W układach motywacyjnych mózgu, który nie jest uzależniony od alkoholu istnieje równowaga między sygnałami czy powstrzymać się, czy działać. Alkohol zaburza równowagę. Oznacza to, że sygnały, które powstrzymują chęć do dalszego picia wymykają się logicznemu myśleniu.
 

Więcej informacji o uzależnieniu od alkoholu i zmianach w mózgu.

2014-05-17


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu