Trądzik różowaty

To przewlekła choroba skóry twarzy. Najczęściej zapadają na nią kobiety po 30 roku życia, zwłaszcza te o jasnej karnacji i blond włosach.

U mężczyzn choroba występuje trzykrotnie rzadziej, ale jej przebieg jest cięższy.

Charakterystyczne dolegliwości to obrzęk i zapalenie skóry z z równoczesnym wystąpieniem małych pęcherzyków oraz teleangiektazja, czyli powstawanie skupisk drobnych naczyń krwionośnych tuż pod powierzchnią skóry.

Trądzik różowaty często zaczyna się jako zaczerwienienie środkowej części twarzy, stopniowo rozszerzające się na policzki i podbródek. Początkowo może być błędnie rozpoznany jako skłonność do łatwego rumienienia się lub nadwrażliwość na kosmetyki.

W miarę trwania choroby skóra bywa stale zaczerwieniona. Objawy mogą ustępować i powracać, ale rzadko znikają na trwałe. Nos może stać się czerwony i bulwiasty, co bywa brane za objaw alkoholizmu. Czasem picie alkoholu nasila objawy.

Około połowa osób z trądzikiem różowatym cierpi na przewlekłe zapalenie spojówek. W nielicznych przypadkach zajęta jest powieka i błona śluzowa oka, mogą powstać różowe wykwity na tułowiu, ramionach i nogach.

Przyczyna choroby nie jest znana. Wszystkie czynniki, które zwiększają powierzchowny przepływ krwi, np. stres, uderzenia gorąca w czasie menopauzy, alkohol, ekspozycja na światło i wysoka temperatura, leki rozszerzające naczynia – mogą nasilać objawy. czasem zmiany skórne są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi.
 
Trądzik różowaty nie poddaje się leczeniu antybiotykami. Nie ma konkretnych sposobów leczenia – to dermatolog decyduje co robić.

2010-08-23


Czytaj także:

Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu