Suplementy odchudzające nie działają

Planując odchudzanie wiele osób sięga po suplementy diety, które mają rozbić tłuszcz,  pomóc go spalić lub zapewnić uczucie sytości. Naukowcy ogłosili właśnie, że większość tych specyfików nie działa.

Suplementy diety, choć często są sprzedawane w aptekach nie mają nic wspólnego z lekami. Według definicji to dodatki do żywności, które sprzyjają naszemu zdrowiu dostarczając witaminy, minerały lub mikroelementy. Mogą to być też po prostu składniki żywności.

Zgodę na ich wejście na rynek wydaje w Polsce Główny Inspektor Sanitarny, a nie jak w przypadku leków Główny Inspektor Farmaceutyczny. Oznacza, to, że suplementy nie są tak szczegółowo przebadane i ich skuteczność, choć zachwalana na opakowaniu, nie jest potwierdzona.

Co więcej, ostatnie badania naukowców skuteczność tę zupełnie podważają. Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze zakupili w aptekach 10 różnych suplementów diety i podawali je otyłym osobom zgodnie z zaleceniami producenta. W tym samym czasie grupie kontrolnej podawali placebo. Po dwóch miesiącach porównali wyniki i stwierdzili, że suplementy wspomagające odchudzanie nie działały lepiej niż neutralna substancja podawana grupie kontrolnej.

Suplementy diety, które testowali zawierały takie składniki jak: błonnik, L – karnitynę, poliglukozaminę, wyciąg z guarany, wyciąg z kapusty czy alginian sodu.

Wyniki te ogłoszono na Międzynarodowym Kongresie Badań nad Otyłością, który odbył się latem br. w Sztokholmie.

2010-09-02


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu