Sposoby na świąteczne przejedzenie

Jeśli z 12 potraw na wigilijnym stole, spróbujemy każdej tylko po jednej łyżce, to jesteśmy na najlepszej drodze do przejedzenia. Kiedy czujemy, że brzuch nam pęka, nie pomaga popuszczanie paska, czas sięgnąć po środki, które przyniosą ulgę w przejedzeniu.

Kompot z suszu. „Ta tradycyjna potrawa, która wypada niestety z miastowych menu, doskonale wpływa na poprawę trawienia, obniża objawy wzdęcia, zmniejsza zaparcia. Zwłaszcza jeżeli w kompocie jest duża ilość suszonych śliwek. – tłumaczy Baszar El–Helou, z Pracowni Dietetycznej Wanilia.

Dietetyk nie poleca symbolicznego „kieliszeczka na trawienie”. Jego zdaniem, jeśli alkohol przewija się w trakcie kolacji, bo np. pijemy wino, to potem dodatkowy kieliszeczek nie ma już większego znaczenia.

Możemy za to zapobiec różnym dolegliwościom trawiennym, jeśli odpowiednio przyprawimy potrawy. Przyprawy, szczególnie te rozgrzewające i korzenne, a także intensywnie ziołowe, jak rozmaryn, tymianek mają korzystny wpływ na układ pokarmowy przy przejedzeniu i wzdęciach. –„Im bardziej aromatyczne potrawy, tym lepiej dla nas. Nie mówimy o pikanterii, tylko o tym, żeby były dobrze doprawione, pachnące. Kminek lub kmin rzymski do fasoli, to najlepsze połączenie zapobiegające wzdęciom.”

Przed posiłkiem możemy zastosować kleik z siemienia lnianego, aby pokrył błonę śluzową przewodu pokarmowego. Nie należy pić go po posiłku, bo wymiesza się z jedzeniem i jego efekt będzie znikomy.

Warto pamiętać o fermentowanych produktach mlecznych podczas Świąt. Naturalny kefir czy maślanka to również świetny sposób na ograniczenie takich objawów jak wzdęcia i pomagają przeciwdziałać zaparciom często pojawiającym się po obfitym i długim ucztowaniu.

Na obolały żołądek korzystnie wpłyną herbatki ziołowe, zarówno mieszanki jak i pojedyncze składniki. Warto sięgnąć po rumianek, miętę, koper włoski, a także herbatki na trawienie ze skórkami cytryny, pomarańczy. – „Przestrzegam, żeby nie były to herbatki odchudzające, bo chyba nie chcemy w czasie świąt wywołać u siebie biegunki.” – mówi dietetyk. 

Odradza też zdecydowanie medykamenty na trawienie z apteki, np. suplementy diety reklamowane na problemy z wątrobą. „-W wolnym tłumaczeniu przekaz reklamy można odczytać: weź pigułkę, zjedz więcej. To kłóci się z zasadami zdrowego rozsądku, lepiej ograniczyć zjadane porcje niż zażywać te medykamenty.” – uważa Baszar El–Helou.

Oprócz zbyt dużej ilości jedzenia, w święta zgubne są dla nas pewne przyzwyczajenia, np. poszczenie przed kolacją. Niektórzy nie jedzą cały dzień, bo wiedzą jak wielka uczta czeka ich podczas Wigilii. Myślą „wieczorem będę się objadać, więc cały dzień nic nie zjem”,  albo „wczoraj się objadłem, to dziś nic nie jem.”

 – „To zgubne dla naszego organizmu, bo w ten sposób dajemy mu sygnał, że są okresy obfitości i głodu. Tak jak we wczesnych etapach ewolucji, gdy człowiek coś upolował, objadł się, bo później przez kilka tygodni nie było co jeść. W ten sposób organizm na zapas odkłada tkankę tłuszczową.” - tłumaczy dietetyk. Nie należy więc doprowadzać do długich przerw w jedzeniu, skoro wiemy, że przed nami większy posiłek, to lepiej zmniejszyć porcje spożywanych w ciągu dnia.

Inny niedobry zwyczaj to długie siedzenie przy wigilijnym stole i jedzenie bez przerwy przez kilka nawet godzin. Dietetyk radzi, żeby na początek zjeść niewiele, a kiedy czujemy się najedzeni dobrze zrobić sobie przerwę i następną porcję zjeść za godzinę.

Zgubne dla naszego żołądka jest jedzenie dla towarzystwa. „Siadamy do stołu i jemy już nie dlatego, że jesteśmy głodni, ale dlatego, że teściowa coś sobie nałożyła.” – dodaje dietetyk.

2010-12-22


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu