Skąd się bierze łupież 

Jest to postać łojotokowego zapalenia skóry, czyli stanu zapalnego, podczasktórego dochodzi do złuszczania martwych komórek skóry głowy.

W cięższej postaci zajęta bywa również skóra w okolicy: nosa, uszu, pod pachami lub w okolicy narządów płciowych.

W prawidłowych warunkach obumarłe komórki skóry usuwane zostają w czasie zwykłej pielęgnacji włosów. W zaburzonym cyklu nadmierna ilość martwych komórek gromadzi się na powierzchni skóry głowy, następuje ich sklejanie i odpadanie w postaci łusek.

Łupież bardzo często jest również spowodowany infekcją grzybiczą skóry głowy, wtedy można się nim zarazić używając np. cudzej szczotki do włosów. Łupież nie jest związany z czynnikami genetycznymi.

Powstaje zarówno na suchej jak i na tłustej skórze głowy. Podczas stresu, zmęczenia lub choroby może dochodzić do nasilenia łupieżu. Również koloryzacja, trwała ondulacja, prostowanie włosów mogą wzmagać złuszczanie skóry. Na szczęście łupież nie prowadzi do trwałej utraty włosów.

2010-08-06


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu