Piłeś wczoraj, nie jedź dzisiaj

Aż 78% spośród kierujących po alkoholu to osoby będące na kacu. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak alkohol działa na ich organizm.
Według policyjnych statystyk większość wypadków ma miejsce w weekend lub w poniedziałek, natomiast, większość kierowców, u których wykryto niedozwolony poziom alkoholu zatrzymano przed południem.
Każdy alkohol zawiera określoną dawkę etanolu – substancji silnie oddziałującej na nasz organizm. Jego wpływ objawia się przede wszystkim zmniejszeniem poziomu koncentracji, zaburzeniem prawidłowej oceny sytuacji i ogólnym zniekształceniem percepcji.
Prowadzenie po spożyciu
Spalenie podstawowej dawki alkoholu zawartej w kuflu piwa, lampce wina i kieliszku wódki zajmuje nam około 2-3 godzin. I tak w 50 gramach wódki znajduje się 20 g etanolu, w 100 ml wina 12 g. etanolu, a w 500 ml piwa 25 g etanolu.
Nie ma uniwersalnego obliczenia, które pozwala stwierdzić z całą pewnością, że w kilka godzin od spożycia alkoholu można prowadzić pojazd. Zmęczenie, stres, napięcie, choroba, kawa i papierosy, opóźniają proces jego spalania. Mimo, że organizm przeciętnego człowieka potrzebuje trzech godzin na spalenie 20 - 30 g czystego alkoholu, zależy to od szerokiej gamy czynników, wśród których warto wymienić indywidualny proces spalania alkoholu, masę ciała i płeć.
Zasada gwarantująca bezpieczeństwo jest jedna – piłeś – nie jedź, jedziesz – nie pij, piłeś wczoraj – nie jedź dzisiaj!
Jak stężenie alkoholu we krwi wpływa na kierowców
Do 0,5 promila: Lekkie oszołomienie i rozluźnienie. Kierowca może zareagować gwałtownie i nieadekwatnie do sytuacji.
Od 0,5 do 1,0 promila: Wydłużony czas reakcji na zdarzenia. Ostrość widzenia pogarsza się, występują zaburzenia koordynacji ruchowej i brak wyczucia odległości.
Od 1,0 do 1,5 promila: Występują zaburzenia równowagi, przejawiające się trudnością w utrzymaniu prawidłowego kierunku jazdy. Zmienia się sposób mówienia, jazda staje się brawurowa.
Od 1,5 promila do 2.0 promila: Brak wyczucia prędkości z jaką przemieszcza się pojazd. Zaburzenia równowagi psychofizycznej.
Powyżej 2 promili: Nieumiejętność wykonania podstawowych czynności związanych z prowadzeniem samochodu. Brak wyczucia, zła ocena sytuacji na drodze.
Źródło: niejedznakacu.pl
2011-06-22