Naturalne metody antykoncepcji

To rozpoznawanie okresów płodności kobiety bez naruszania naturalnych funkcji organizmu. Polegają na obserwacji zmian zachodzących w przebiegu cyklu miesiączkowego.

Kalendarzyk małżeński wg. Ogino-Knausa:
Jest to wyliczenie okresów płodności na podstawie długości cyklów miesiączkowych. Aby stosować tę metodę, należy przez rok notować czas trwania kolejnych odstępów międzymiesiączkowych, następnie od najkrótszego cyklu odjąć 18 dni, od najdłuższego 12, a uzyskane w ten sposób różnice wyznaczają granice płodności. Zawodność tej metody jest bardzo duża.

Metoda termiczna:
To wyznaczanie okresów płodności na podstawie zapisu podstawowej (porannej) ciepłoty ciała, która zmienia się w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego.
W pierwszej fazie cyklu tj. od miesiączki do jajeczkowania, temperatura jest niższa niż w drugiej, czyli od jajeczkowania do następnej miesiączki. Okres płodności przypada na dni, kiedy temperatura z niższej zmienia się na wyższą. Trwa on 9 dni, 6 dni przed skokiem temperatury i 3 dni po skoku.

 

 

2010-09-03


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu