Jak przetrwać zdrowo na festiwalu

Służby medyczne na dużych festiwalach muzycznych, mają zwykle pełne ręce roboty. Wiele urazów i dolegliwości może się w ogóle nie przydarzyć, jeśli pomyślimy o nich zawczasu. Oto nasz mini przewodnik jak przetrwać zdrowo na festiwalu.

Polska nie pozostaje w tyle, jeśli chodzi o letnie festiwale muzyczne. Trwają kilka dni i przyciągają kilkadziesiąt tysięcy fanów. Ich życie toczy się wtedy zupełnie innym rytmem. Warto dbać o siebie, by wspomnienia były naprawdę miłe.

Leki

Osoby udzielające pierwszej pomocy zwykle nie mogą rozdawać innych leków niż środki przeciwbólowe. Jeśli zażywasz jakieś leki na stałe, noś je przy sobie lub oddaj na przechowanie do centrum medycznego. Astmatycy nie powinni wyjeżdżać bez swoich inhalatorów. Weź ze sobą opakowanie plastrów i coś do dezynfekcji np. wodę utlenioną lub spirytus salicylowy. Koniecznie miej ze sobą środki od bólu głowy czy na dolegliwości żołądkowe np. węgiel na biegunkę.

Służby Medyczne

Kiedy przyjedziesz na miejsce zorientuj się, gdzie ulokowała się służba medyczna. Jeśli myślisz, że możesz potrzebować pomocy z powodu swojego stanu zdrowia, powiedz o tym służbom medycznym od razu. Dobrze jest tak zrobić w przypadku, gdy jesteś w ciąży.

Higiena osobista

Zmniejsz ryzyko zarażenia się i przenoszenia zarazków, które powodują choroby i biegunkę. Zawsze myj ręce przed jedzeniem i po wyjściu z toalety, a także, jeśli zbierałeś śmieci. Na wypadek ograniczonego dostępu do wody, miej ze sobą mokre chusteczki i antybakteryjny żel do rąk.

Stopy

Twoje nogi na pewno odczują odległości, które pokonasz chodząc po miasteczku festiwalowym. Zadbaj o stopy by były czyste i suche, co zapobiegnie pęcherzom i infekcjom grzybicznym. Weź ze sobą wodoodporne kalosze i kilka par skarpet na zmianę. Jeśli to możliwe, na noc zdejmuj buty i skarpetki. Japonki na pewno nie są najlepszymi butami na festiwal. Nie zakładaj też nowych butów, bo możesz mieć pęcherze.

Uszy

Kiedy jesteś blisko kolumn nagłośnieniowych włóż zatyczki do uszu. Co jakiś czas rób przerwy od głośnej muzyki. Muzyka pod sceną może mieć powyżej 110 decybeli, co równe jest hałasowi wiertarki pneumatycznej.

Ochrona przed słońcem

Kiedy siedzisz na dworze cały dzień, nie potrzeba wcale bardzo mocnego upału by się poparzyć lub dostać porażenia. Na festiwalu najlepiej stosować krem z filtrem powyżej 30 i nakładać go kilka razy dziennie. Kapelusz z szerokim rondem ochroni uszy, szyje i kark. Noś go nawet, jeśli posmarowałeś się kremem do opalania.

Woda

Zawsze miej przy sobie butelkę wody i pij jej dużo. Upał, taniec i alkohol to mieszanka, która natychmiastowo odwadnia organizm. Do tego wiele osób na festiwalu pije więcej alkoholu niż normalnie i to jeszcze bardziej ich odwadnia. Picie wody w przerwach między piciem piwa, czy drinków uchroni przed odwodnieniem i zapobiegnie złemu samopoczuciu na drugi dzień.

Ubranie

Wodoodporne kurtki i ciepłe ubranie to podstawa. W nocy, kiedy temperatura gwałtownie się obniża, może przydarzyć się hipotermia. To zbytnie wychłodzenie ciała, temperatura spada wtedy poniżej 36, 6 stopni. Może spotkać osoby, których ubrania są wilgotne od potu. Objawy to zmarznięte ręce i nogi, osłabienie, zawroty głowy.
 

2010-07-15


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu