Higiena Intymna

Higiena intymna powinna być najważniejszym elementem każdej porannej i wieczornej toalety wszystkich kobiet. Niestety, wiele z nas wciąż o niej zapomina, lub nie ma na nią czasu. Tematyka, o której się na ogół szepcze wymaga głośnego krzyki i ciągłego przypominania.

A zatem, czego używać do mycia okolic intymnych, mydła, czy płynu wyprodukowanego specjalnie do tego celu? Mydło niestety działa na delikatną skórę wysuszając i niemalże dezynfekując, gdyż razem z bakteriami, których nie chcemy usuwa te bakterie, które potrzebne są nam do zachowania odpowiedniego PH okolic intymnych. To samo będzie dziać się w momencie, kiedy wybierzemy nieodpowiedni żel do mycia tych okolic, czyli taki, który zawiera alkohol. Należy więc bacznie zaznajomić się ze składem produktu, który mamy zamiar kupić, a swój wybór należy skonsultować z ginekologiem.

Pamiętajmy jednak, że dbanie o okolice intymne to nie tylko to,  czym się myjemy, ale również jak to robimy. Nie należy do tego celu używać żadnych gąbek, czy ściereczek, ponieważ są one idealnym domem dla wszelkiego rodzaju bakterii. Czym się myć? Czysta  dłoń zdecydowanie wystarczy.

 

Pamiętajmy też, aby w dni, kiedy nie miesiączkujemy, podmywać się nie częściej, niż dwa razy dziennie, nie stosując przy tym tak zwanej irygacji, ponieważ niszczymy w ten sposób florę bakteryjną pochwy, która nie wymaga żadnej dodatkowej pielęgnacji.

A co z depilacją? Zależy to od indywidualnych upodobań. Oczywiście łatwiej jest dbać o higienę intymną, kiedy pozbędziemy się włosów łonowych, ale nie jest to zabieg konieczny, który czasami kończy się zapaleniem mieszków włosowych. Dlatego należy wybrać taki sposób depilacji, aby był nie tylko sprzymierzeńcem higieny, ale również, by jego efekt końcowy był estetyczny.

Pamiętajmy, aby w miarę możliwości unikać publicznych toalet, bo to one są największymi siedliskami bakterii. Jeśli jednak musisz skorzystać z takiej ubikacji nie dopuść do sytuacji, kiedy twoja skóra styka się bezpośrednio z deską klozetową. Otwartym na nowinki panią zwracamy uwagę na tzw. urinelki czyli lejki do sikania na stojąco dla kobiet, które weszły ostatnio jak burza na polski rynek.

Jak możemy pomóc sobie w utrzymaniu czystości w trakcie miesiączki? Pamiętajmy o częstej wymianie podpasek i tamponów i każdorazowym podmyciu miejsc intymnych nawilżonymi chusteczkami higienicznymi. Warto zastanowić się czy nie przerzucić się na coraz bardziej popularny kubeczek menstruacyjny jednak ważne jest aby był on wykonany z wysokiej jakości medycznego silikonu (tak jak np. LadyCup). Zrezygnuj w tym okresie z kąpieli w wannie na korzyść prysznica, a do wytarcia okolic intymnych używaj osobnego ręcznika.

Pamiętajmy drogie panie, lepiej zapobiegać niż leczyć.

2013-10-12


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu