GMO w Polsce: Legalne czy nie?

W Polsce nielegalnie uprawiane są rośliny modyfikowane  genetycznie – alarmuje Koalicja „Polska wolna od GMO”

Rośliny GMO są znane od ok. 20 lat. Celem genetycznych modyfikacji było zwiększenie tolerancji na pestycyd Roundup i likwidacja szkodników, tak, by pozostawić tylko roślinę uprawną. Jest to możliwe dzięki biotechnologii.

 

Nielegalna uprawa
Według obowiązującego w Polsce prawa nasiona roślin genetycznie modyfikowanych nie mogą być sprzedawane. Nie oznacza to, że nie są u nas uprawiane. Nasiona rozprowadzane są nielegalnie wśród rolników lub przywożone za granicy od naszych sąsiadów. 2 lata temu Koalicja zlokalizowała pola kukurydzy MON 810 i złożyła zawiadomienie do prokuratury. Śledztwo umorzono, gdyż Ministerstwo Środowiska nie dało takiej wykładni prawa, która wskazywałaby na ukaranie rolnika stosującego GMO i zniszczenie uprawy.


Ostrożność wobec GMO
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że produkty GMO przenikają do naszego pożywienia. Kontrole Państwowej Służby Sanitarnej pokazują, że w około 1 – 2 % badanych produktów znajduje się GMO, którą przedsiębiorca wprowadził bez oznakowania.  Jest to głównie soja. Badań próbek żywności na obecność GMO w porównaniu z innych krajami przeprowadza się w Poslce zbyt mało, więc te wyniki mogą być znacznie większe.


Oficjalne zakazy upraw GM wprowadziło wiele europejskich państw w tym Niemcy, Bułgaria i Włochy.

 

Gorsza dieta

Jednym z głównych argumentów przeciw GMO jest, to iż rośliny te mają niekorzystny wpływ na bioróżnorodność ekosystemów, powodują zakłócenia w zapylaniu kwiatów oraz w składzie i żyzności gleby. Substancje, które produkują rośliny GM w celu zabijania szkodników niszczą również owady pożyteczne i przenikają do łańcucha pokarmowego konsumentów. Oznacza to, że ludzie i zwierzęta, które je spożywają, zjadają także toksyny produkowane przez te rośliny.


Profesor Stanisław Wiąckowski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach tłumaczy, że w ciągu ostatnich 50 lat popyt na nabiał i mięso wzrósł tak gwałtowanie, że producenci ograniczyli pastwiska, przechodząc na hodowlę masową. Głównymi składnikami pasz stały się modyfikowane kukurydza, soja i bawełna, które obfitują wyłącznie w kwasy omega 6. To powoduje, że w wołowinie i kurczakach proporcje między kwasami omega 3 i omega 6 zmieniły się znacznie na niekorzyść kwasów omega 3. Zwiększona ilość kwasów omega 6 w diecie może wywołać stany zapalne prowokujące choroby nowotworowe jak i choroby serca.


Źródło: Koalicja Polska Wolna od GMO

2011-04-06


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu