Dlaczego wprowadzono zakaz palenia

Prawo antynikotynowe stało się faktem. Oto kilka powodów, dla których powinniśmy się cieszyć, że weszło w życie.

1. Ponieważ stężenie dymu tytoniowego w pubach i dyskotekach w Polsce przewyższa 15 razy dopuszczalne normy.


2. Aby chronić osoby niepalące przed narażeniem na bierne palenie.  Jest ono równie szkodliwe, co palenie czynne. Szacuje się, że w krajach UE z powodu biernego palenia umiera rocznie prawie 80 tys. osób. Bierni palacze chorują na choroby płuc i serca, typowe dla palaczy.


3. W ciągu ostatnich 40 lat na choroby odtytoniowe zmarło 2,5 miliona Polaków. Co roku jest też duży odsetek śmierci przedwczesnych spowodowanych nikotyną. Te dane sprawiają, że można mówić o zagrożeniu epidemiologicznym.


4. Aby spełnić wymogi polityki antynikotynowej, którą wprowadziło już 10 krajów europejskich. Wprowadzając  strefy wolne od  dymu w miejscach publicznych dołączyliśmy do takich krajów jak m.in.: Irlandia, Cypr, Łotwa, Francja, Szwecja, Wlk. Brytania, Turcja, Grecja. Wkrótce do tej grupy dołączy Hiszpania. Kraje na wschód od Polski, takie jak Rosja, Ukraina czy Białoruś nie mają prawa antynikotynowego.


5. By zmotywować palaczy do rzucenia. Zakaz może pomóc rzucić palenie osobom, które chcą to zrobić. Według badań 80% palaczy chce się rozstać z nałogiem. W krajach, które wprowadziły zakaz palenia w miejscach publicznych liczba palących zmniejszyła się w ciągu kilku lat o kilka procent i stale się zmniejsza.


6. Ponieważ taka jest wola większości Polaków, którzy popierają zakaz palenia  w miejscach publicznych.

2010-11-16


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu