Ćwiczenia najlepszym lekiem na kłopoty z pamięcią

Święta Wielkanocne to dobra okazja, by wybrać się na spacer, zwłaszcza z najstarszymi członkami naszych rodzin. Nawet najmniejsza aktywność fizyczna zapobiega kłopotom z pamięcią, spowodowaną wiekiem.

Naukowcy wykazali, że maszerowanie przez około 40 minut kilka razy w tygodniu wystarczy, by zachować pamięć i utrzymać mózg w dobrej formie. Dzieje się tak ponieważ nawet umiarkowane ćwiczenia wpływają na zwiększenie hipokampu. Jest to część mózgu odpowiedzialna za zapamiętywanie, w tym pamięć krótką i długą, oraz orientację przestrzenną. Hipokamp znajduje się w płacie skroniowym.

Z przeprowadzonych wcześniej badań wynika, że hipokamp może się zmniejszać z powodu silnego stresu np. stresu pourazowego z powodu przeżytej traumy.

Hipokamp nie musi się kurczyć z upływem lat
Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu w USA  przeprowadzili roczne badanie, w którym wzięło udział 120 zdrowych 60 - latków. Do tej pory w świecie medycznym istniało przekonanie, że zanik hipokampu w późniejszym okresie życia jest nieunikniony, jednak badanie wykazało, że nawet drobne, ale regularne ćwiczenia mogą wpłynąć na zwiększenie jego rozmiaru. Okazuje się, że nawet na tym etapie życia mózg można poddawać modyfikacji. Według profesora Kirka Ericksona prowadzącego badanie nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie ćwiczeń, które pomogą utrzymać nasz mózg w dobrej formie.

Czy można zapobiec epidemii demencji?
Jest to odkrycie o istotnym znaczeniu dla starzejących się społeczeństw, ponieważ zagrożenie demencją starczą, czyli otępieniem polegającym na obniżeniu sprawności umysłowej uważane jest za tykającą bombę zegarową.

W Wielkiej Brytanii już 820 tysięcy ludzi cierpi na tę chorobę i według prognoz do 2030 roku liczba ta ulegnie podwojeniu. Dopóki nie zostanie wynalezione skuteczne lekarstwo, najlepsze co można robić do zapobiegać. Wydaje się, że moda na nornic walking jest właśnie odpowiedzią na ten niebezpieczny zdrowotny trend.

2011-04-21


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu