Cukier szkodzi

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez słodyczy i słodkich napojów. Niektórzy nawet zastępują nimi pozostałe posiłki. Słodycze zawierają tymczasem potężne ilości cukru spożywczego - słodkiej trucizny.

Trudno uwierzyć, ale na świecie jest ogromna ilość osób uzależniona od cukru. Problem z cukrem zaczyna się już na poziomie nazwy, bo cukrem są węglowodany, czyli też skrobia i celuloza. Cukrem jest też cukier spożywczy, na ogół krystalizowana sacharoza. Nierzadko ludzie mylą te pojęcia, uzasadniając prozdrowotne znaczenie cukru spożywczego. Nic bardziej mylnego!
 
Cukier nie dodaje nam energii. Chwilowe odczucie związane jest z faktem, że po spożyciu słodyczy poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta. Zastrzyk cukru syci nas i sprawia, że przez chwilę czujemy się pełni energii. Jednak poziom glukozy tak samo szybko wzrasta, jak maleje. Wówczas ogarnia nas uczucie senności. Czujemy się bezsilni, osłabieni – a nawet niezadowoleni.
 
Wielu spośród nas nie wyobraża sobie życia bez czekolady, czy słodkich napojów, eliminując tym samym zdrowe warzywa i owoce ze swojej diety. A to jest błąd. Spożywając cukierki i zastępując nimi dietę warzywną pozbawiasz swój organizm witamin i składników mineralnych, a także zmniejszasz w niezdrowy sposób apetyt. Nadmiar cukru wywiera silnie negatywny efekt na pracę mózgu, powoduje senność, a nawet drastyczny spadek zapamiętywania i zdolności oceny.
 

 
Ze spożywaniem czystego rafinowanego cukru czyli sacharozy, wiąże się wiele schorzeń, na które zapadamy. Cukier może osłabiać nasz system immunologiczny, co uniemożliwia mu obronę przed chorobami infekcyjnymi. Cukier karmi też komórki rakowe.
 
Jednak cukier jest cichym sprawcą nie tylko fizycznych, ale i psychicznych schorzeń. Zmęczenie, depresje, zawroty głowy, senność, stres - to tylko kilka z dolegliwości, na które najczęściej uskarżają się osoby przesadzające z ilością spożywanego cukru. Przy czym jakakolwiek zjedzona ilość cukru, nawet najmniejsza - ma niekorzystny wpływ na twój organizm.
 
 
Od dawna wiemy, że cukier źle wpływa na stan naszych zębów. Jednak warto się dowiedzieć, jak cukier wpływa na twój organizm. Na pewno może zachwiać równowagę różnych funkcji życiowych, powodując w naszym ciele stan ciągłego zakwaszenia. W celu przywrócenia równowagi i dla zabezpieczenia krwi organizm nasz pobiera coraz większą ilości pierwiastków, wcześniej zbieranych i magazynowanych. Przykładem mogą być magazyny zasobów znajdujące się w kościach i zębach, z których zostaje pobrane tyle wartościowego wapnia, że na jego braku powstaje nie tylko próchnica, ale następuje ogólne osłabienie organizmu.
 
W 1957 roku dr Coda Martin sklasyfikował cukier, jako truciznę. Nieprawdopodobne? A jednak. Stało się tak, dlatego, iż cukier jest pozbawiony wszelkich sił witalnych, to znaczy białka, witamin i minerałów. Zostają tylko czyste rafinowane węglowodany, które w nadmiernych ilościach nie wpływają na nasz organizm zbyt korzystnie. Na pewno nie jest to zdrowe.
 

 
Ponadto cukier zakłóca oddychanie komórek i powoduje brak dostarczania odpowiedniej ilości tlenu. Tlen jest niezbędny do normalnego funkcjonowania twojego organizmu. Na szczęście słodkie batoniki można zastąpić równie pysznymi owocami czy sokiem, co także zapewni mózgowi posiłek, ale nie wpłynie negatywnie na cały organizm. Więc jeśli chcesz żyć zdrowo – rzuć cukier!

2013-09-15


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu