Aromaterapia na komary

Aromaterapia może być skutecznym sposobem walki z gryzącymi owadami. Zapach wielu naturalnych olejków roślinnych odstrasza komary, meszki, a nawet kleszcze.

Olejek citronella sprawia, że komary trzymają się od nas z daleka. Owady nie znoszą jego cytrynowego zapachu, za to jego odświeżająca nuta jest dla nas bardzo przyjemna. Anty komarze właściwości citronelli po raz pierwszy zostały odkryte w Azji i na jej obszarze do dziś jest powszechnie stosowana. Jako środek na komary został zarejestrowany w USA już w 1948 r. Od tej pory nie zanotowano żadnych skutków ubocznych przy jego stosowaniu. FDA - amerykańska instytucja nadzorująca bezpieczeństwo leków i środków biobójczych oficjalnie uznała go za bezpieczny. W porównaniu z innymi sposobami walki z owadami wygrywa, gdyż jest skuteczny oraz nietoksyczny. Dlatego zalecany jest także do stosowania przy ochronie małych dzieci.


Oprócz olejku citronella, słabo jeszcze znanego w Polsce, owady odstrasza zapach olejku z paczuli, który jest jednak bardzo mocny oraz olejku miętowego. Natomiast lawenda pomoże odstraszyć zarówno komary jak i kleszcze. Wchodzi ona w skład repelentu Mosbito Płyn odstraszający komary , który także przygotowany został z naturalnych składników.


Najskuteczniejszy sposób użycia citronelii


W preparatach na komary olejek citronella można spotkać pod postacią balsamów, płynów oraz sprayów. Jednak środki te mają jedną wadę. Aby skutecznie i długotrwale chroniły trzeba je nanosić na skórę co kilkadziesiąt minut lub co kilka godzin, ponadto nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 3 roku życia.


Dlatego najlepszym środkiem są opaski na komary oraz plastry na komary Mosbito, które zawierają właśnie ten olejek. Dzięki specjalnemu procesowi, zastosowanemu przy produkcji, zapach odstraszający komary ulatnia się stopniowo przez kilka godzin, nie ma więc potrzeby ponownego zabezpieczania się. Opaskę na komary wystarczy po prostu założyć na nadgarstek lub kostkę nogi i można zapomnieć o swędzących ugryzieniach. Z kolei plaster na komary można przykleić do ubrania małego dziecka, w tym nawet niemowlęcia, a także do wózka, czy łóżeczka by zapewnić mu skuteczną ochronę.


Olejek citronella ma także inne, zaskakujące zastosowania. Jego cytrynowy zapach jest chętnie stosowany przez producentów kosmetyków codziennego użytku jak mydło, a także bywa komponentem perfum. Ma także właściwości lecznicze i uspokajające: może być składnikiem preparatów stosowanych w leczeniu grzybicy stóp. Co więcej niektórzy używają go także, aby uspokoić nadmiernie szczekające psy.
 

2011-07-11


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu