Apteki internetowe? Ostrożnie!

Jeśli apteka internetowa oferuje leki, które w normalnej aptece dostępne są jedynie po okazaniu wystawionej przez lekarza recepty, możesz mieć do czynienia z podróbką.

Z aptek internetowych chętnie korzystają klienci, którzy muszą zdobyć leki na wstydliwe dolegliwości. Niestety jest duża szansa, że gdy np. chcą nabyć lek na zaburzenie erekcji, mogą zostać oszukani.

 

W Internecie roi się od stron typu bzykajmy.pl, postawmygo.pl czy twardy.pl które oferują leki na potencję. Praktyka innych krajów pokazuje, że większość podrabianych leków trafia do pacjentów przez Internet, u nas więc jest podobnie, choć równie często takie leki Polacy kupują na bazarach i w sex shopach.


Oto kilka sygnałów, które powinny Cię zastanowić zanim klikniesz – kupuję:


-  Gdy apteka lub strona oferuje leki po cenach znacznie niższych, niż te w aptekach stacjonarnych


- Nie podaje swojego adresu, pod którym fizycznie się znajduje, nie podaje numeru telefonu, pod którym można porozmawiać z farmaceutą


- Oferuje wyższe lub inne dawki leku w porównaniu do tej, jaką wprowadził do obrotu producent


- Posługuje się mailami, aby zachęcić adresatów do odwiedzenia swojej witryny; legalnie działające apteki zwykle nie stosują takich metod.


Powinno się także sprawdzić, czy:


- Apteka internetowa prowadzi sprzedaż leków recepturowych wyłącznie za okazaniem recepty; powinno się unikać aptek on-line, które bez problemu sprzedają leki na receptę bez konieczności dostarczenia jej przez pacjenta.


- Na stronie jest informacja o fakcie posiadania oraz numerze zezwolenia na prowadzenie apteki, które jest konieczne do prowadzenia wysyłkowej sprzedaży leków.


Listy aptek uprawnionych do sprzedaży wysyłkowej leków na terenie danego województwa można znaleźć na stronach internetowych Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych.


Jeśli podejrzewasz, że masz do czynienia z lekiem sfałszowanym lub podrobionym zgłoś to na policję. W przypadku podrabiania leków znanych producentów trzeba zwrócić uwagę, czy mają nazwę producenta i ilość substancji czynnej wygrawerowane bezpośrednio na tabletce, a także na ich kolor i opakowanie.


Kupując leki z czarnego rynku można sobie poważnie zaszkodzić, gdyż często zawierają one mniej substancji czynnej odpowiedzialnej za efekt leczniczy, nie zawierają jej wcale lub są wypełnione byle czym np. gipsem, lub też szkodliwymi związkami np. amfetaminą.


Źródło: kampania społeczna „Porozmawiaj z lekarzem”

2010-11-26


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu