Antykoncepcja XXI wieku

Tak obecnie mówi się o metodach zapobiegania ciąży, które mają przedłużone działanie. Metody te polecane są przede wszystkim kobietom młodym, które nie pamiętają o systematycznym przyjmowaniu pigułki antykoncepcyjnej.

Metody o przedłużonym działaniu są jednym ze sposobów na uniknięcie błędów w stosowaniu antykoncepcji. Najczęstszym błędem bywa zapominanie pigułki antykoncepcyjnej, inne błędy związane są z niewłaściwym stosowaniem środków antykoncepcyjnych.


Metody o przedłużonym działaniu to: zastrzyki hormonalne, wkładki domaciczne, pierścienie antykoncepcyjne oraz plastry hormonalne.


Zastrzyki hormonalne są zalecane głównie kobietom, które karmią piersią. Iniekcja wykonywana jest domięśniowo raz na 12 tygodni na zlecenie ginekologa. Jeden zastrzyk zawiera dużą dawkę tylko jednego rodzaju hormonu – gestagenu.
Z kolei metoda dopochwowa polegająca na aplikowaniu pierścienia – krążka na 21 dni jest preferowana przez kobiety, które mają przeciwwskazania do stosowania doustnych, hormonalnych metod antykoncepcji lub te, które nie chcą stosować wkładek wewnątrzmacicznych.


Natomiast wkładka nazywana także spiralą polecana jest w szczególności pacjentkom, które już rodziły. Lekarz zamieszcza ją na okres od 3 do 7 lat. Jest skuteczna przez wszystkie dni cyklu miesięcznego.


Nowością jest metoda transdermalna – plaster hormonalny jest stosowany raz na siedem dni przez trzy kolejne tygodnie poprzez naklejenie na czystą skórę. Plaster zmienia się raz w tygodniu – w tym samym dniu, za każdym razem aplikując w inne miejsce ciała (łopatka, podbrzusze, pośladek, ramię) według zaleceń producenta.
 

2011-06-15


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu