Zespól stresu pourazowego

To objawy lękowe dotyczące sfery emocji i zachowań wyzwalane przez doświadczenie traumatyczne. Obecnie ofiary wypadków mogą skorzystać z darmowej terapii w ramach programu TRAKT.
Postaciami stresu pourazowego m.in. są:
- patologiczna żałoba
- lęk przed samochodami po wypadku samochodowym
- lęk przed wykorzystaniem seksualnym po np. gwałcie lub molestowaniu
- lęk u żołnierzy powracających z misji wojskowej w miejscach konfliktów zbrojnych
Objawy ogólne o różnym nasileniu u większości osób mijają naturalnie w myśl powiedzenia - Czas leczy rany. –„Jeśli objawy utrzymują się powyżej miesiąca i utrudniają życie np. ktoś nie jest w stanie chodzić do pracy, izoluje się od innych, wtedy możemy podejrzewać zespół stresu pourazowego.” – mówi dr Małgorzata Dragan z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Trzy główne grupy objawów to:
- Ponowne odtwarzanie – zdarzenie wraca w sposób niechciany w formie przebłysków, co wywołuje silny lęk i pobudzenie. Występują koszmary senne, nie zawsze związane z odtwarzaniem zdarzenia, ale np. z odczuwaniem stanu zagrożenia.
- Emocjonalne odrętwienie i unikanie. Osoba izoluje się, nie jest w stanie odczuwać pozytywnych uczuć, cieszyć się. Stara się robić wszystko, by unikać miejsc i rzeczy, które przypominają o traumie, np. ofiara wypadku nie chce słuchać wiadomości, bo informacja o wypadkach drogowych wywołuje silny, trudny do opanowania lęk.
- Nadmierne pobudzenie psycho – fizjologiczne. Ofiary stają się drażliwe, cierpią na częste zmiany nastrojów, są wybuchowe. Mają problemy ze snem, koncentracją i pamięcią. Łatwo wpadają w stan panicznego lęku, czują się jakby były ciągle w stanie pogotowia.
Traumie pourazowej mogą towarzyszyć też inne stany jak depresja, alkoholizm, stany paniki.
- „Zdarza się, że napięcie pozostaje nierozpoznane przez lata, bo ludzie nie wiążą tego, co się z nimi dzieje, z przeżytym drastycznym wydarzeniem. Jednocześnie w ich życiu mogły wydarzyć się inne absorbujące rzeczy lub zadziałał mechanizm unikania. Nie chcą wracać do traumy i odcinają się od wszystkiego co z nią związane.” – tłumaczy psycholog.
Najskuteczniejsze, potwierdzone badaniami leczenie to terapia poznawczo behawioralna, także w kombinacji z farmakoterapią.
Ofiary wypadków drogowych mogą korzystać z bezpłatnej terapii w ramach programu terapeutycznego TRAKT prowadzonego przez Interdyscyplinarne Centrum Genetyki Zachowania Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej informacji o tej terapii na stronie http://www.wypadki-drogowe.pl/
2010-09-28
Czytaj także: