Zaburzenia snu

Bezsenność, narkolepsja i lunatyzm to najczęściej spotykane zaburzenia senne, występują zarówno u dzieci jak i dorosłych. Nasz sen to wrota do zdrowia, jest nam potrzebny i niezbędny do życia. To prawdziwy odpoczynek - zarówno dla ciała, jak i dla zmysłów człowieka.

Oto krótka charakterystyka najpopularniejszych zaburzeń snu:

 

Bezsenność


Za bezsenność uważa się zarówno trudności w zasypianiu, jak i przerywanie snu, czego skutkiem jest towarzyszące nam uczucie niewyspania. Czasem osoby opanowane bezsennością łatwo zasypiają, a następnie budzą się w nocy i nie mogą już ponownie zasnąć. Kłopoty ze snem trwające kilka dni m.in. z powodu stresu lub podróży to bezsenność przejściowa.

 

Bezsenność to zaburzenie snu polegające na występowaniu snu niezapewniającego właściwego wypoczynku. Mogą to też być trudności w zapoczątkowaniu lub utrzymaniu snu. Następstwem bezsenności jest pogorszenie funkcjonowania w ciągu dnia. Konsekwencją bezsenności bardzo często bywa również pogorszenie ogólnej jakości życia.

 

Jeśli cierpisz na bezsenność, zgłoś się do specjalisty medycznego. Bezsenność należy traktować jako bardzo poważne zaburzenie. Nie ma też znaczenia, czy bezsenność ma charakter pierwotny, czy jest objawem innej choroby.


  

Narkolepsja


To napady senności oraz zaburzenia snu w fazie REM. Osoby dotknięte narkolepsją nie mogą się powstrzymać od zaśnięcia i prawie natychmiast pojawia się u nich faza REM. Jest to faza, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych, charakteryzuje się dużą aktywnością mózgu, szybszą akcją serca i marzeniami sennymi. Sen taki może trwać od kilku minut do ponad godziny.

Lunatyzm


Przyczyna lunatyzmu nie jest znana. Gdy umysł nadal znajduje się w fazie snu lunatyk chodzi, wykonuje różne czynności, a po przebudzeniu niczego nie pamięta.

Najczęściej spotykany jest u dzieci między 6 a 12 rokiem życia. Jako choroba nie jest dla nich groźny, ponieważ wiąże się z niedojrzałością układu nerwowego i zwykle z niego wyrastają. Jednak podczas lunatykowania zarówno dzieci jak i dorośli mogą zrobić sobie krzywdę.

Natomiast u dorosłych oznacza chorobę. Zazwyczaj są to choroby psychiczne lub neurologiczne (często związane ze stresem). Jedna z teorii, twierdzi, że za lunatykowanie mogą być odpowiedzialne zaburzenia oddychania.

 

Czytaj więcej: Zaburzenia snu

 

2010-09-06


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu