Wyszukiwarka zamiast lekarza

Coraz częściej zamiast zwrócić się do lekarza, zwracamy się o poradę do wyszukiwarki internetowej. Zjawisko poszukiwania informacji na temat chorób i dopasowywania objawów do samopoczucia w sieci znalazło swą nazwę - cyberchondria.

Częściej (wg. badań Gemiusa) pomocy w sieci szukają kobiety. Wyszukiwane przez nie tematy to: diety, odchudzanie i psychologia. Mężczyźni zasięgają informacji o uzależnieniach i seksie.

Zainteresowanie własnym zdrowiem to zjawisko pozytywne, dopóki nie zaczynamy leczyć się sami lub dopóki nie natrafiamy na informacje niekompetentne oraz niepełne. I dopóki po wyszukaniu nie zaczynamy dopasowywać ich do różnych, często groźnych chorób.

Nie zawsze każdy objaw daje się tak łatwo zakwalifikować do jednostki chorobowej. Bywa, że kaszel świadczy o innej dolegliwości niż choroba dróg oddechowych, a ból w piersiach może okazać się zawałem mięśnia sercowego albo zwykłą zgagą.

Cyberchondria może okazać się szczególnie niebezpieczna w przypadku problemów psychicznych. Jak zauważyli badacze z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii ludzie największą uwagę zwracają na wiadomości, które pasują do ich wcześniejszych przewidywań.

Objawy cyberchondrii, które powinny zaniepokoić:

- gorsze samopoczucie po przejrzeniu wiadomości w sieci
- szybkie przejście od podejrzeń do przekonań
- brak zaufania do lekarza

2010-08-25


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu