Ważne! Przyszła mamo, unikaj stresu

Im bardziej zestresowana mama w czasie ciąży, tym bardziej lękowe będzie dziecko po urodzeniu. To wyniki nowatorskiego badania przeprowadzonego przez psychologa Uniwersytetu Warszawskiego doktora Wojciecha Dragana.

- "Jeśli kobieta przeżywa dużo negatywnych emocji, wzbudza się ekscytacja, to wpływa na jej gospodarkę hormonalną i poziom kortyzolu.  Im więcej kortyzolu, tym gorzej dla rozwijającego się płodu.” - wyjaśnia doktor Wojciech Dragan, który obserwował pięciomiesięczne niemowlęta oraz ich rodziców.

 

Badania potwierdzają tezę, że bardziej zestresowane matki rodzą dzieci, które mają mniejszy obwód głowy. Ich układ nerwowy gorzej się rozwija, mają więc mniejszą pojemność mózgu. W późniejszych latach mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia różnych zaburzeń rozwojowych – np.  ADHD, dysleksji i obniżonej reakcji.

Udowadniają to także badania naukowców z Kanady. Obserwowali kobiet w ciąży z pewnego miasta, w którym przez jeden zimowy miesiąc z powodu awarii elektrowni nie było prądu. Było to źródłem dużego stresu. Po kilku latach zbadano dzieci i okazało się że miały one problemy rozwojowe, trudności w uczeniu się oraz niższy poziom inteligencji.

 

Co może zrobić przyszła mama, która odczuwa zbyt dużo stresu? Według doktora Dragana próbować się zrelaksować.  Świetnym sposobem na stres jest masaż relaksacyjny. Ważne jest też, by trochę przystopować, wyciszyć się. Jak podkreśla psycholog, kobiety w ostatnich miesiącach ciąży naprawdę powinny ograniczać swoją aktywność i nie wystawiać się na działanie czynników, które mogą wyprowadzać  je z równowagi.

 
 

2010-12-06


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu