Terapia z udziałem psa

Dogoterapia stosowana jest w terapii ruchu, mowy, a także w psychoterapii. Specjalnie wyszkolone czworonogi odwiedzają hospicja, szpitale, domy dziecka, ośrodki rehabilitacyjne i domy dziennego pobytu.

Podstawą dogoterapii jest przekonanie, że kontakt ze zwierzęciem ma pozytywne znaczenie w terapii pacjentów, i to w każdej grupie wiekowej. Chorzy, bawiąc się z psami, zapominają o tym, że przebywają w szpitalu.

 

Jak przekonują dogoterapeuci obecność psa na zajęciach wprowadza spontaniczność, radość i daje poczucie bezpieczeństwa. Chodzi o to, że pies akceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy, nie ocenia po wyglądzie i sposobie wysławiania, nie wyznacza norm. Pozostaje z nami bez względu na nasze sukcesy i niepowodzenia.

Labradory najczęściej spotykanymi terapeutami
Do dogoterapii nadają się psy różnych ras z wyłączeniem bojowych
i stróżujących. Najczęściej spotykane są:

- Labrador Retriever,
- Golden Retriever,
- Nowofundland,
- Cavalier King Charles Spaniel,
- Berneński Pies Pasterski.

Są to rasy duże, które zachwycają pacjentów swoim mądrym spojrzeniem, wypielęgnowaną sierścią, sprawiają, że każdy chce się do nich przytulić. Psy przechodzą specjalne szkolenie oraz zdają egzamin, są także objęte systematyczną kontrolą weterynaryjną. Pracują ze swoimi opiekunami, z którymi przeszli szkolenie.

Cechy, jakie powinny wyróżniać psa terapeutę, to:


- brak agresji,
- radość w kontakcie z człowiekiem,
- tolerancja wobec innych zwierząt,
- brak negatywnych reakcji na ból,
- łatwość uczenia,
- dobre zdrowie fizyczne,
- duża chęć współpracy z człowiekiem.

Terapia z udziałem psa jest stosowana w Polsce od 1987. Według Polskiego Związku Dogoterapii psy dostarczają takich korzyści jak redukcja stresu, bezpieczeństwo, stałość i intymność. Związek opracował standardy pracy dogoterapeutycznej

2011-05-16


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu