Stres przed pójściem do szkoły

Niepokój związany z pierwszym dniami w szkole jest czymś normalnym, ale jeśli trwa dłużej niż dwa tygodnie może oznaczać poważniejsze problemy – uważają psycholodzy.

1 września naukę  w pierwszej klasie z rozpoczną sześciolatki, których rodzice zadecydowali, że są już gotowe na rozpoczęcie nauki w szkole. Za rok wszystkie sześciolatki obowiązkowo znajdą się w pierwszej klasie zgodnie z założeniami wdrażanej reformy edukacji.

 

Pierwsze dni w nowym otoczeniu, z nowymi kolegami to wielkie przeżycie, które dla jednych jest ekscytujące, dla innych może być stresujące. Rodzice mogą pomóc złagodzić stres dziecka, które idzie pierwszy raz do szkoły lub odczuwa niepokój związany z początkiem roku szkolnego. Psycholodzy sugerują, żeby ostatnie dni wakacji przeznaczyć na przygotowania, które pomogą dziecku odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

 
Oswojenie ze szkołą
Dobrym wstępem może być np. umówienie się na placu zabaw z kolegą z nowej klasy, odwiedzenie boiska, czy przyszkolnego placu zabaw lub też wcześniejsze poznanie nowej drogi do szkoły.


W pierwszych dniach najważniejsze dla rodziców i dziecka to być pozytywnie nastawionym, Oznacza to, że  przyprowadzamy dziecko punktualnie, powstrzymujemy się od płaczu i absolutnie nie  porównujemy swojej pociechy z innymi uczniami, gdyż to tylko zwiększy stres.


Psycholodzy zachęcają, aby wyrabiać w dziecku podejście: „szklanka jest do połowy pełna, nie w połowie pusta”.  Gdy mały uczeń ma negatywne odczucia, warto z nim o tym porozmawiać i przyznać mu prawa do takiego poczucia, ale także zapytać  go w jaki inny sposób mógłby spojrzeć na kłopotliwą sytuację lub jak inni mogą odbierać to samo zdarzenie.


Kiedy szukać pomocy
Dzieci, u których stres związany z pierwszymi dniami szkoły utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, mogą cierpieć z powodu jakiegoś urazu i potrzebować pomocy z zewnątrz. Dotyczy to kilkulatków, które:

     * często mówią płaczliwym głosem
     * grożą ucieczką lub okaleczeniem się
     * mają koszmary lub inne zaburzenia snu
     * występuje u nich ponowne moczenie nocne
     * są cały czas niespokojne lub szybko się denerwują


Źródło: Uniwersytet Alabama w Birmingham, USA

2011-08-23


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu