Strach ma wielkie oczy

Fobia to silny lęk. Pojawia się, gdy zachodzi szczególna sytuacja wywołująca przerażenie. W terminologii psychologicznej to zaburzenie nerwicowe, które może utrudnić życie.

Fobie mogą być logiczne jak np. lęk wysokości oraz coś zupełnie nielogicznego jak strach przed różowym kolorem. Występują tylko wtedy, gdy dana osoba narażona jest na kontakt z czynnikiem wywołującym stan lęku. W innych sytuacjach uczucie niepokoju nie występuje. Czasem samo myślenie o stresującej sytuacji może skończyć się atakiem paniki.

 

Ludzie cierpią na fobie związane niemal ze wszystkim. Każda ma swoją nazwę, a ich lista jest bardzo długa. Oto kilka z nich:

 

Arachnofobia - lęk przed pająkami

 

Akrofobia – lęk wysokości

 

Hafefobia – lęk na myśl, że mogą cię dotknąć obce osoby

 

Hemofobia – stan lęku wywołany widokiem krwi

 

Tokofobia – lęk u kobiet przed ciążą i porodem, odczuwany także przez pacjentki ciężarne. W takich przypadkach często wybierają poród przez cesarskie cięcie

 

Inne przypadki fobii to: lęk przed myszami, żabami, czy przed łysymi osobami.

Stany lękowe mogą też wywoływać różne sytuacje lub czynności np. przebywanie samemu w miejscu publicznym, zwane agorafobią albo lęk przed zadławieniem się.

 

Ludzie cierpiący na fobie unikają miejsc, w których mogą być narażeni na nieprzyjemny czynnik. Unikanie pogarsza jednak ich stan. Życie takiej osoby może zostać zupełnie zdominowane przez ciągłe uważanie, aby nie znaleźć się w sytuacji, której się obawiają.

 

Często zdają sobie sprawę z tego, że ich strach jest irracjonalny i nie wiąże się z prawdziwym zagrożeniem. Czasem czują się skrępowani odczuwaniem lęku, ale nie są w stanie nad nim zapanować. Udawanie, ze temat nie istnieje jest najgorszym rozwiązaniem. Trzeba skonfrontować się ze swoimi lękami nawet, jeśli to ma być zrobione w sposób bardzo ostrożny. Można skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego terapeuty psychologa lub psychoanalityka.

 

Fobia wywołana stresującym czy traumatycznym wydarzeniem jest najłatwiejsza do wyleczenia. Duże sukcesy w leczeniu fobii ma stosowanie terapii poznawczo – behawioralnej. Polega ona na rozmowach z pacjentem, podczas których dowiaduje się wszystkiego o rzeczy wywołującej lęk i o tym jak zmienić swoje zachowanie.

 

Inne metody to uczenie się neutralnej reakcji na kontakt z czynnikiem wywołującym fobię. Umyślne doprowadzenie do sytuacji, w której występuje stan niepokoju. W przypadku lęku przed pająkami, będzie to oswojenie się z nimi oraz poznanie ich zwyczajów.

 

Na fobie cierpi jedna na 10 osób. Tylko nieliczne z nich szukają sposobów leczenia.

 

2010-07-01


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu