Skąd się biorą agresywni kierowcy

Psychologia tłumaczy jak to się dzieje, że inni uczestnicy ruchu denerwują kierowców, a agresja na drodze to niemal codzienność.

Gdy ktoś ogranicza Ci ruch
Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami psychologicznymi odpowiadają za to różne przyczyny. Pierwszą z nich jest poczucie ograniczania naszej własnej wolności, czyli swobody przemieszczania się przez innych uczestników ruchu. Stąd m.in. szczególnie częste sytuacje stresowe powstające w warunkach korków drogowych. Podobny efekt jest również wywoływany przy niemożność wyprzedzenia wolniej poruszającego się pojazdu. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym stres jest świadomość, że na skutek utrudnień w ruchu, nie będziemy w stanie zdążyć na umówione spotkanie.

Gdy czujesz się zagrożony

Kolejnym aspektem jest poczucie zagrożenia, spowodowane zachowaniem innych użytkowników drogi. Zbyt blisko podjeżdżający z tyłu samochód, zwłaszcza gdy jest to pojazd dużych rozmiarów, to klasyczny przykład.

Szczególnym aspektem ruchu drogowego, potęgującym negatywne reakcje i sprawiającym, że niejednokrotnie zapominamy o zasadach dobrego współżycia społecznego, jest występujące w samochodzie poczucie anonimowości. W myśl zasady "My home is my castle" traktujemy bardzo często nasz samochód: "My car is my mobile castle".

Samochód jak twierdza

Inni użytkownicy drogi to nie pan X czy pani Z, lecz anonimowi osobnicy poruszający się koło naszego "zamku". To powoduje, że innych nie taktujemy osobowo, lecz przedmiotowo. Do powyższych aspektów należy dodać bardzo egocentryczne postrzeganie świata zza kierownicy (wynikające z wyżej cytowanego "udomowienia" samochodu). Inny użytkownik już nie jedzie powoli, lecz świadomie nas blokuje. Nie jedzie szybciej, lecz idiotycznie nas wyprzedza.

Tak naprawdę, to w większości przypadków inni kierowcy wcale o nas nie myślą. Dla nich, to my jesteśmy w pełni anonimowi. Ich działania nie mają żadnego związku przyczynowo skutkowego z tym, co sami robimy za kierownicą. Oni po prostu zmierzają w określonym kierunku, w określonym celu.

Akcja Siemanko
Z początkiem czerwca ruszyła w całej Polsce akcja Siemanko, której celem jest przeciwdziałanie agresywnemu zachowaniu na drogach. Jest to akcja dla kierowców, którzy podczaj jazdy nie chcą z nikim walczyć, a jedynie bezpiecznie dotrzeć do końca podróży. Kierowcy, którzy zechcą przyłączyć się do akcji Siemanko otrzymają nalepkę w kształcie otwartej dłoni, która ma za zadanie przekazać innym uczestnikom ruchu drogowego komunikat o naszym pozytywnym do nich nastawieniu.

2011-06-30


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu