Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

Terapia uzależnień to bardzo trudna dziedzina. Wymyka się tradycyjnemu rozumieniu leczenia pacjenta, jakim jest postępowanie lekarskie, mające na celu przywrócenie zdrowia choremu.

 

Terapia uzależnień to nie tylko praca z organizmem pacjenta, ale ze wszystkimi jego emocjami i uczuciami. Sukces procesu terapeutycznego w przypadku leczenia uzależnień często zależy od tego, w jakim otoczeniu pacjent będzie mieszkał, żył i pracował. Najróżniejsze czynniki mogą w jednej chwili zniweczyć efekty wielomiesięcznego leczenia.

Czy wobec tego terapia uzależnień wymaga reformy i zmiany? Zmiana jest wpisana w zasadę działania większości modeli leczenia uzależnień. Wraz z przekształceniami środowiska społecznego pojawiają się nowe metody psycho- i socjoterapeutyczne, a w stosowanych dotychczas następują określone zmiany.

Jednak abstynencja, która na pewno jest podstawowym celem terapii okazuje się być poza zasięgiem większości pacjentów. Nie ma jednorodnej i uniwersalnej psychoterapii uzależnień, odnoszącej zdecydowanie pozytywne skutki i będącej wskazaniem dla każdego uzależnionego.

Niezależnie od metod psychoterapii rozwijają się więc metody redukcji szkód. Są to działania i programy, które przede wszystkim starają się redukować zdrowotne, socjalne i ekonomiczne konsekwencje ponoszone przez osoby uzależnione.

Selincro powstał, jako preparat do stosowania u pacjentów uzależnionych od alkoholu w celu redukcji picia. Nie szkodzi terapii uzależnień zmierzającej do abstynencji pacjenta i nie konkuruje z alternatywnymi działaniami w ramach redukcji szkód. Jego działanie oparte jest na blokowaniu receptorów opiatowych w organizmie osoby uzależnionej.

Udowodniono już pewien czas temu związek pomiędzy aktywnością receptorów opiatowych i układem nagrody, który odpowiada również za uzależnienie od alkoholu. W trakcie spożywania alkoholu uzależniona osoba doznaje przyjemnych, nierzadko euforycznych doznań. W tym samym czasie pozostała część układu opiatowego aktywowana jest z pewnym opóźnieniem. Wywołuje to uczucia dużo mniej przyjemne, co pcha osobę uzależnioną lub nadużywająca alkohol do dalszego picia.

Selincro ma za zadanie blokować zarówno pozytywne wzmocnienie oraz likwidować przykre odczucia. Osoba pijąca ma więc zdecydowanie większą kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu.

Kontrola picia alkoholu przez osobę uzależnioną na pewno nie stanie się podstawowym celem terapii. Selincro zakłada stopniowe zmiany postaw osoby uzależnionej. Motywując pacjenta poprzez zażywanie leku, pozwoli mu się dostrzec problem, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości spożywanego alkoholu. Proces powinien przechodzić do właściwej psychoterapii uzależnienia. Selincro ma więc prawdopodobnie pojawić się w określonym, kontrolowanym przez specjalistę momencie, a następnie zniknąć.

Jedynym mankamentem jest fakt, że lek uzyskał rejestrację do stosowania u pacjentów uzależnionych od alkoholu. Tymczasem choroba ta charakteryzuje się bardzo głębokim wyparciem choroby przez osobę uzależnioną. Samo przyznanie się przed sobą do problemu, jest początkiem drogi jego rozwiązania. Często osoby wymagające wsparcia psychiatrycznego nie skorzystają z porady lub terapii u specjalisty nie dlatego, że nie wierzą w skuteczność takiej metody. Po prostu, nie chcą widzieć takiej potrzeby we własnym przypadku.

Selincro to jednak nowatorski pomysł wspierający adaptowanie się oraz współdziałanie medycyny i nauk społecznych w celu rozwiązania problemu alkoholizmu. Psychoterapii uzależnień i redukcji szkód związanych z piciem alkoholu dotąd nie łączył preparat medyczny. Czas jednak pokaże, czy zaaranżowany przez nalmefen mariaż będzie krokiem milowym.
 

2014-06-06


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu