Poradnik dla zestresowanych

Stres jest pojęciem neutralnym, a to czy jest dla nas pozytywny, czy negatywny zależy od naszej reakcji.

Takie nowe spojrzenie proponują amerykańscy psycholodzy w książce „Twój stres”. Ludzie, pieniądze, praca, nasze ciało – jest wiele rzeczy, które wywołują u nas stres, ale można się od niego uwolnić.

Nie jesteś w stanie zidentyfikować, co Cię stresuje, ale ciągle czujesz nieznośne napięcie, niezadowolenie i irytację? A może znasz źródło stresu, ale nie wiesz jak się z nim uporać? Odpowiedzi i propozycje działań w konkretnych sytuacjach powodujących stres znajdziesz właśnie w tej pozycji.

Autorzy książki uważają, że nie urodziliśmy się z niepożądanymi reakcjami na stres, a nauczyliśmy się ich od innych, rodziców, nauczycieli, bliskich. Kluczem do skutecznego radzenia sobie ze stresem jest znalezienie własnej odpowiedzi na pytania:

1.    Co sądzisz o swojej zdolności do dawania sobie rady w życiu?
2.    Jak chciałbyś reagować na stres?

Autorzy przypominają, że stres może być korzystny dla człowieka, jeśli nauczymy się na niego odpowiedniej reakcji. Jako przykład podają lot samolotem – to, co dla jednych jest negatywnym przeżyciem, dla innych jest ekscytujące.

Fizyczne objawy negatywnego stresu to pocenie się, suchość w gardle, wilgotne, zimne dłonie i uginające się kolana. Autorzy w prosty sposób tłumaczą, jakie emocje mogą stać za objawami psychicznymi stresu np. nerwowy śmiech – apatia, koszmary senne, skłonność do ulegania przerażeniu.

W książce znajdziemy 6 testów, które pomogą określić, co jest powodem stresu: relacje z ludźmi, pieniądze, praca, ciało, umysł, czas wolny. Kolejne rozdziały krok po kroku przedstawiają techniki zapobiegania stresowi w dziedzinie, która nas dotyczy.

Autorzy traktują problem bardzo kompleksowo podając także rady dotyczące relaksacji, nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej i gospodarowania czasem

Ed Boenisch, C. Michale Haney „Twój stres” wyd. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

2011-01-28


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu