Pokonać stres

Aby pokonać stres trzeba zająć się sobą i wszystko inne odłożyć na dalszy plan. Jeśli czujesz, że życie zaczyna Cię przerastać, zapewnij sobie swobodną przestrzeń. Weź dzień wolny w pracy, odłóż na bok domowe zajęcia, czy rodzinne obowiązki. Zrezygnuj ze wszystkiego, co może być przyczyną presji.

Zaplanuj czas na przyjemne czynności, by się zrelaksować i wprawić w dobre samopoczucie. I to bez żadnego poczucia winy, że skupiasz się tylko na sobie. Koniecznie przeczytaj poniższe rady. Jeśli wprowadzisz je w życie, stres opuści Cię na dobre.

1. Zarządzanie czasem

Codziennie marnujemy dużo czasu na nieistotne sprawy. Kiedy jesteśmy w stresie, często działamy irracjonalnie, co jeszcze pogłębia ten stan. Naszym działaniom trzeba nadać odpowiednią hierarchię i najpierw wykonać rzeczy najważniejsze. Jeśli przyjmiemy zasadę, że te mniej ważne mogą poczekać, to często okaże się, że są one zupełnie zbędne. Nie odkładaj jednak na później mniej przyjemnych zadań, bo to pomnoży stres.

2. Zdrowy styl życia

Gdy odżywiamy się zdrowo, ćwiczymy regularnie i zapewnimy sobie wystarczającą ilość snu, ciało łatwiej poradzi sobie ze stresem. Jeśli jednak żadna z tych trzech rzeczy Ci się nie udaje, potraktuj to jako znak ostrzegawczy. Najwidoczniej nadszedł czas, żeby poszukać pomocy.

3. Asertywność

Bywa tak, że sami ściągamy na siebie stres. Lubimy, kiedy inni nas lubią i nie chcemy ich zawieźć. Robimy więcej niż wymagają od nas obowiązki. Asertywność i umiejętność spokojnego odmawiania zapewnią nam równowagę.

4. Źródło stresu

Poświęć czas na odkrycie tego, co jest źródłem Twoich zmartwień. Spróbuj zmienić swój sposób myślenia i zachowania tak, by zredukować ten problem. Oszacowanie stresu może pomóc zrozumieć jego przyczyny, wpływ na zdrowie i zdecydować jak wprowadzić potrzebne zmiany.

5. Unikanie konfliktów

Nie wdawaj się w niepotrzebne dyskusje. Zanim otworzysz usta, zastanów się czy to naprawdę warte jest Twojej uwagi? Szukaj sytuacji, z których możesz wyjść zwycięsko. Proponuj rozwiązania, które może być korzystne dla obu stron.

6. Akceptacja rzeczy, na które nie masz wpływu

Zmiana trudnej sytuacji nie zawsze jest możliwa. Jeśli nie masz wpływu na to, co się stało, uznaj i zaakceptuj rzeczy takie, jakimi są. Skoncentruj się na tym, nad czym masz moc sprawczą. Skuteczne zarządzanie zmianami jest istotne, w przeciwnym razie, twoje działanie będą mniej skuteczne

7. Spotkania ze znajomymi

Przyjaciele pomogą nam spojrzeć na sprawy z innej strony. Czas spędzony z nimi to czas relaksu, który sprawia, że śmiejemy się i odprężamy. To korzystnie wpływa na nasz system odpornościowy, który często jest obniżony przez stres.

8. Aktywność fizyczna

Koniecznie zacznij uprawiać jakiś sport. To zapobiegnie negatywnym biochemicznym i fizycznym zmianom, które pojawiają się w organizmie podczas stresu. W powrocie do zdrowego, normalnego stanu pomoże Ci także relaks i odprężenie. Dobre techniki relaksacyjne zawierają m.in. ćwiczenia oddechowe i masaż.

9. Pozytywne myślenie

Jeśli coś Cię gnębi spróbuj spojrzeć na to z innej perspektywy. Omów problem zanim osiągnie gigantyczne rozmiary. Często sama rozmowa z przyjacielem, czy członkiem rodziny sprawi, że spojrzysz na problem z mniej stresującej strony. Jeśli mimo to nie osiągnąłeś pożądanego rezultatu może powinieneś rozważyć udanie się po profesjonalną pomoc.

10. Z dala od alkoholu, nikotyny i kofeiny

Z pozoru przynoszą ulgę, jednak w dłuższym okresie czasu, wszystkie uzależniające substancje zwiększają nasze problemy. Np. kofeina i nikotyna nadmiernie stymulują organizm i ciało może reagować zwiększonym odczuciem niepokoju. A alkohol działa depresyjnie.

 

O tym jak leczyć stres czytaj także w artykule: Makrobiotyka - leczenie dietą
 

2010-07-07


Czytaj także:

Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu