Pochwica

To rodzaj nerwicy płciowej. Polega na niezależnym od woli skurczu mięśni wokół pochwy, co uniemożliwia odbycie stosunku płciowego.

Skurcze powodują ból przy próbie wprowadzenia penisa, a w skrajnych przypadkach uniemożliwiają badanie ginekologiczne przy pomocy wziernika.

Przyczyny pochwicy należy szukać w psychice. Najczęściej jest to reakcja obronna spowodowana wcześniejszymi przeżyciami np.:

- nieudanym „pierwszym razem"

- strachem przed zajściem w ciążę

- wstydem

- obawą przed  tym, że ktoś może wejść w trakcie stosunku

- traumą po gwałcie czy molestowaniu

- niezdrowymi relacjami z partnerem

Jest to dolegliwość uleczalna. Pomocy najlepiej szukać u seksuologa. Pomoże on ustalić przyczyny, które ją spowodowały i podjąć leczenie. Najczęściej zalecana jest psychoterapia, czasem wskazana jest terapia partnerska.

 

2010-07-22


Czytaj także:

Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu