Nie dwie, a pięć seksualności?

Klucz do orientacji seksualnej danej osoby znajduje się w jej oczach – ujawniło nowe badanie. Naukowcy wykorzystali fakt, że kiedy ludzie patrzą na atrakcyjną osobę ich źrenice się rozszerzają.


W piśmie psychologicznym PLoS ONE opisano amerykański eksperyment polegający na badaniu wielkości źrenic podczas oglądania erotycznych filmów. Pomiary źrenic miały wykazać czy dana osoba jest homoseksualna, heteroseksualna, czy też jej orientacja jest gdzieś pomiędzy.

Oczy powiedzą, czy wolisz kobiety czy mężczyzn


Zgodnie z oczekiwaniami źrenice heteroseksualnych mężczyzn zareagowały intensywnie na seksualne video z kobietami i nie wykazały podobnej reakcji na filmy z mężczyznami. Natomiast odwrotnie było w przypadku heteroseksualnych kobiet – ich źrenice rozszerzały się podczas oglądania filmów zarówno z mężczyznami jak i kobietami. To potwierdza znane już tezy, że seksualność kobiet znacznie różni się od seksualności mężczyzn.


Badanie wykazało także, że źrenice biseksualnych mężczyzn powiększyły się zarówno podczas projekcji filmów z kobietami jak i mężczyznami. Zdaniem naukowców to obala przekonanie, że biseksualni mężczyźni opierają swoją seksualną tożsamość na innych rzeczach niż seksualne pobudzenie.

Naukowcy: coraz szerszy zakres seksualności


- Mamy teraz ostateczny argument, że seksualne pożądanie jest elastyczne nie tylko u kobiet. Niektórzy mężczyźni też je mają i to jest odzwierciedlone w ich źrenicach – mówi współautor badania Ritch Savin-Williams, profesor zajmujący się psychologią rozwoju człowieka. Zdaniem badaczy podział na hetero, bi i homo nie ujmuje całej różnorodności i jest zbyt wąski. Np. mężczyźni, którzy identyfikują się jako „raczej hetero” reagują bardziej żywo na mężczyzn niż Ci deklarujący się jako „zdecydowanie hetero”. Jednak ich reakcja jest o wiele słabsza niż u mężczyzn bi czy homoseksualnych. Zdaniem autorów badanie pomoże lepiej poznać szerszy zakres seksualności.

LGBTQ a nie środowisko homoseksualne


Ten coraz szerszy zakres odzwierciedlają również zmiany w językowym definiowaniu. Od lat 90. XX wieku na Zachodzie popularny stał się termin LGBT oznaczający lesbijki, gejów, osoby bi - i transseksualne. Jest on używany zamiast funkcjonującego jeszcze w Polsce określenia środowisko homoseksualne, które stało się zbyt wąskim pojęciem.
 

Termin LGBT został w ostatnich latach rozszerzony o pojęcie queer, które oznacza jeszcze szersze zróżnicowanie np. osoby zupełnie kwestionujące podziały płci. Stąd pięć nowych seksualności – LGTBQ, które jak widać zyskują potwierdzenie wśród psychologów.


Źródło: Cornell University

2012-08-27


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu