Naukowo o halucynacjach

Pojawienie się halucynacji nie musi oznaczać choroby psychicznej. Omamy mogą się przytrafiać osobom zdrowym tuż przed zaśnięciem lub zaraz po przebudzeniu. Według badaczy ma to związek z pojawieniem się specyficznych fal w korze mózgu.

Są to doznania, które nasz mózg wytwarza bez udziału bodźców zewnętrznych, inaczej mówiąc widzimy lub słyszymy rzeczy, których nie ma. Ale halucynacje pojawiają się wtedy, kiedy jesteśmy świadomi swojego otoczenia, czyli w czasie czuwania.

W mózgu cały czas powstają impulsy elektryczne w komórkach nerwowych, dzięki którym odczuwamy dotyk, ból, szczęście, smutek. Nie są nam potrzebne żadne obiekty, żeby powstało takie uczucie – wystarczy mózg. Tak naukowcy tłumaczą powstawanie halucynacji.

Najczęściej takie stany pojawiają się np. w schizofrenii, u osób starszych pod wpływem degeneracji komórek nerwowych w mózgu lub jeśli dana osoba zażyje substancję halucynogenną. W chorobach neurodegeneracyjnych halucynacje są zazwyczaj niezmienne – czyli osoba widzi lub słyszy zawsze to samo i może być świadoma, że jest to tylko wytwór jej umysłu. W schizofrenii natomiast halucynacje przybierają różne formy i są to zazwyczaj doznania nieprzyjemne np. słyszy się przykre epitety pod swoim adresem.

W przypadku halucynacji wywoływanych przez narkotyki jak np. LSD, czy modnej ostatnio w Brazylii oraz Europie Zachodniej herbatki Ayahuasca częściej mamy do czynienia z halucynacjami pozytywnymi. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że inny jest mechanizm powstawania takich halucynacji. Jednakże to, czy halucynacje po narkotyku będą pozytywne, czy negatywne zależy od stanu emocjonalnego przed jego przyjęciem.

Naukowcy twierdzą, że halucynacje powstające pod wpływem chorób zazwyczaj mają charakter emocjonalny (czyli wywołują emocję), ale nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Wysunięto teorię, że obiekty, do których mamy większy stosunek emocjonalny wytwarzają silniejsze połączenia między komórkami nerwowymi w mózgu.

2010-12-02


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu