Moje dziecko używa dopalaczy

Jeśli masz takie podejrzenia najlepiej porozmawiaj z nim od razu. Najważniejsze to zachować spokój i nie działać pod wpływem emocji.

Dopalacze, jak narkotyki, zawierają substancje psychoaktywne, działające na układ nerwowy. Występują pod postacią proszku, kapsułek, tabletek, pokruszonych roślin i grzybów. Po zażyciu działają od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Dopalacze wpływają na zmianę zachowania i mogą powodować:

- przypływ energii, pobudzenie i bezsenność
- huśtawkę nastroju (podwyższenie lub rozdrażnienie)
- stany depresyjne
- halucynacje
- utratę lub wzmożony apetyt
- przekrwienie gałek ocznych
- wymioty i biegunkę
- utratę przytomności

Nie odkładaj rozmowy z dzieckiem na później, ale poczekaj aż ustanie działanie narkotyku. Spróbuj je zrozumieć, zapytać, dlaczego sięga po dopalacze, czy jest w grupie rówieśników, w której są modne? Zapytaj czy wie, jakie zagrożenia są związane z ich przyjmowaniem, i nie daj się zwieść tłumaczeniom, że dopalacze są bezpieczne i naturalne.

Jeśli sytuacja tego wymaga, możesz zdecydować się na wprowadzenie zakazów np. w kontaktach z kolegami, czy używaniu komputera, a także udać się po pomoc do specjalisty – psychologa, szkolnego pedagoga lub poszukać terapii uzależnień.

Daj dziecku szansę poprawy, ale nie zapominaj, że taki problem zaistniał. Trzeba je dyskretnie obserwować.

Według psychologów w wychowaniu ważne są czynniki, które mają moc ochronną. Są to:

- okazywanie miłości i zainteresowania (dziecko wie, że jest dla ciebie najważniejsze, znasz jego przyjaciół i sposób spędzania wolnego czasu)


- dobry kontakt (pytanie dziecka o zdanie, słuchanie, rozmowy na trudne tematy jak zażywanie narkotyków, dojrzewanie)


- jasne zasady (wyraźnie postawienie granic, dziecko wie co mu wolno, a czego nie)


- wspieranie (chwalenie za sukcesy, budowanie poczucia wartości, uczenie samodzielności i odpowiedzialności, wpojenie przekonania, że zawsze może liczyć na rodziców)

Więcej informacji o dopalaczach: www.dopalaczeinfo.pl


Antynarkotykowa Poradnia Internetowa: www.narkomania.org.pl

Źródło: Kampania Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii

2010-11-12


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu