Kiedy praca wykańcza psychicznie

Ludzie przeciążeni sytuacją w pracy tracą pewność siebie, stają się poirytowani i wycofani. Są mniej produktywni, a ich praca mniej satysfakcjonująca. Jeśli sygnały ostrzegawcze przejdą niezauważone, stres może prowadzić do kłopotów ze zdrowiem i zaburzeń psychicznych.

Stres to drugi największy problem zawodowy w Wielkiej Brytanii, zaraz po urazach kręgosłupa. Ponieważ problemy psychiczne ciągle traktowane są jako coś wstydliwego, pracownicy rzadko szukają pomocy. Nie chcą pokazać, że sobie nie radzą.

Sytuacje, które mogą powodować stres:

- złe relacje ze współpracownikami

- nie wspierający szef

- brak przepływu informacji, brak konsultacji i komunikacji

- zbyt duże wtrącanie się do życia prywatnego

- nierealistyczne wymagania

- praca poniżej kwalifikacji

- brak kontroli nad sposobem wykonywania zadań

- złe warunki pracy

- bycie niedocenionym

- strach przed zwolnieniem

Kiedy ludzie czują zbyt dużą presję, zaczynają pracować coraz więcej. Zapominają o przerwach i własnych potrzebach.

Jak temu zaradzić:

- Porozmawiaj z kimś zaufanym o tym, co Cię martwi.

- Wykorzystuj wszystkie przerwy i wolne dni, które Ci przysługują. Weź sobie dzień wolny na koniec tygodnia i zafunduj długi weekend.

- Zadbaj o to by mieć w pracy sojuszników. Poczucie, że masz bratnią duszę, która wesprze Cię w stresującym momencie, odciąży Cię psychicznie. Pamiętaj, by odwdzięczyć się tym samym.

- Rozładuj sytuację humorem. Jeśli widzisz, że zanosi się na burzę, spróbuj sprowadzić rozmowę na lżejsze tory. Zamiast wybuchnąć, roześmiej się. Ale jeśli śmiejesz się z kogoś, raczej nie skończy się to dobrze.

- Jeśli to możliwe, spróbuj przerzucić się na elastyczny czas pracy, by np. uniknąć korków lub przebywania z osobami, które wywołują u Ciebie dyskomfort.

- Dbaj o siebie, odżywiają się dobrze i ćwicz.

- Jeśli masz problemy z alkoholem lub innymi substancjami uzależniającymi rozwiąż je, bo one pogłębią Twój stres.

Co możesz zrobić w pracy:

- Urządź miejsce pracy jak najwygodniej. Możesz zmienić oświetlenie, przestawić biurko, zmniejszyć temperaturę  i inne rzeczy, na które masz wpływ, tak by odpowiadały Twoim potrzebom.

- Porozmawiaj ze swoim przełożonym, a jeśli to nie pomaga, zgłoś się do działu personalnego lub przedstawiciela związków zawodowych.

- Traktuj swoich współpracowników z takim szacunkiem, z jakim sam chciałbyś być traktowany.

- Poznaj politykę firmy w przypadkach takich jak molestowanie i mobbing by wiedzieć jak radzić sobie z nieakceptowanymi zachowaniami.
 

2010-07-12


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu