Jak rzucić palenie

Nie będzie lekko, bo nikotyna jest substancją silnie uzależniającą. Podczas palenia pobudzana jest w naszym mózgu część odpowiadająca za odczuwanie przyjemności i to jej brak będziemy odczuwać najdotkliwiej. Wszystko to jednak kwestia psychiki.

Według danych Instytutu Onkologii w Warszawie, 70% palących chce zerwać z nałogiem
Towarzyszy im wiele obaw -  boją się nadwagi, tego, że będą ciągle poirytowani, a myśl o papierosie nie da im spokoju.

Papierosy faktycznie zagłuszają uczucie głodu, więc kiedy przestaje się palić, organizm wraca do normy i łaknienie może pojawić się częściej. Osoby, które rzuciły czasem przybierają na wadze nieznacznie i po jakimś czasie wracają do normy. Rzucenie nie prowadzi do otyłości.

Na rynku dostępne są różne sposoby, które mogą pomóc w walce z nałogiem.

Leki na receptę – obecnie na naszym rynku jest dostępny jeden preparat. Terapia polega na przyjmowaniu tabletek. Najpóźniej 5 dnia zażywania leku powinno się definitywnie rzucić palenie i nie można już zapalić nawet jednego papierosa. Taka terapia powinna się odbywać ściśle pod nadzorem lekarza i należy stosować się do wszystkich zaleceń.

Jak każdy lek, tak i ten, może powodować wystąpienie działań niepożądanych jak np. nudności, wymioty, zawroty głowy. Należy go ostrożnie stosować w przypadku kiedy chorujemy na nadciśnienie tętnicze, a przeciwwskazany jest w ciąży i w czasie karmienia piersią. W czasie kuracji nie wolno pić alkoholu.

Preparaty z nikotyną – np. gumy, tabletki plastry. Dostępne są w aptekach bez recepty. Zawierają niewielkie dawki nikotyny, która dostaje się do organizmu i na krótko pomaga pozbyć się chęci zapalenia papierosa. Dzięki plastrom możemy stopniowo  obniżać poziom nikotyny w organizmie, eliminując nawyk palenia. Na rynku dostępne są plastry o różnej zawartości nikotyny, na podstawie ulotki można dobrać odpowiedni preparat.

Mieszanki ziołowe
– na rynku jest wiele preparatów ziołowych (tabletki, herbatki), które według producentów skutecznie pomagają rzucić palenie. Mają one zwalczyć chęć zapalenia papierosa. Można je kupić w aptekach lub sklepach zielarskich. Ich działanie jest wątpliwe i niestety nie udowodnione naukowo. Zawsze przed zażyciem takiego preparatu należy skonsultować się z lekarzem.

Biorezonans
- metoda medycyny niekonwencjonalnej, która polega na stymulacji organizmu falami elektromagnetycznymi. Zabieg trwa około 20 - 30 minut. Przed przystąpieniem do zabiegu należy wypalić połowę papierosa. Ma na celu wygaszenie głodu nikotynowego i jest bezbolesna i bezpieczna. Nie ma dowodów naukowych na jej skuteczność.

Leczenie alternatywne
– przy rzucaniu palenia stosuje się sesje akupunktury czy hipnozy. Takie sposoby leczenia mają wielu zwolenników.

EASYWAY Allena Carr'a
– to terapia antynikotynowa, która analizuje prawdziwe powody, dla których palimy. Jest przeciwieństwem metody „silnej woli” i ma uzmysłowić palaczowi na czym opiera się jego potrzeba palenia.

2010-11-23


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu