Jak rozpoznać stres

Stres to reakcja na zbyt dużą presję. Rodzi się w umyśle, przeżywa w duszy, doświadcza przez emocje, wyraża w zachowaniu i „trzyma” w ciele. Może prowadzić do depresji i źle wpływać na zdrowie.

By pozbyć się stresu trzeba zidentyfikować jego przyczynę i zminimalizować lub wykluczyć ją ze swojego życia. Może ona pochodzić z nas samych, kłopotów w domu czy pracy.


Stres może być także wynikiem straty wynikającej z poczucia opuszczenia np. z powodu żałoby, rozwodu, wyprowadzenie się dziecka. Mogą go powodować sytuacje związane ze zmianami, jak zawarcie małżeństwa, przeprowadzka, nowa praca, wyjazd na wakacje.

O tym, że cierpi się na stres, można nie wiedzieć przez długie miesiące. Ciało i umysł wysyłają jednak sygnały, które świadczą o przeżywanej dysfunkcji. Psycholodzy podzielili je na 4 grupy: psychiczne, emocjonalne, fizyczne oraz te związane z zachowaniem.

Sygnały te wpływają na funkcjonowanie człowieka, narastają, aż w końcu jest się zmuszonym je dostrzec.


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu