Fizjologiczne reakcje na stres

Stres to zdaniem specjalistów dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami człowieka, a wymogami danej sytuacji i miejsca, które wywołują napięcie i silne emocje. Fizjologiczne reakcje na stres miały nam przypominać o niebezpieczeństwie.

Stres to zdaniem specjalistów dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami człowieka, a wymogami danej sytuacji i miejsca, które wywołują napięcie i silne emocje.

Współcześnie potwierdzono w ramach klinicznych diagnoz, to co wielu myślicieli powtarzało od wieków, że szereg chorób somatycznych jest skutkiem niezdolności człowieka do radzenia sobie ze stresem.

Według psychologów, nasz strach przed stresem nie jest do końca uzasadniony. Stres ma bowiem swoje złe i dobre oblicze. W powszechnym odbiorze uważany jest za zjawisko niewygodne, nieprzyjemne i złe. Tymczasem niepożądany jest jedynie zbyt mocny stres lub zbyt stres długotrwały.

Jednak stres umiarkowany ułatwia nam funkcjonowanie w rzeczywistości społecznej i radzenia sobie z wymaganiami adaptacyjnymi otoczenia. Tak przecież następuje w nas rozwój psychiczny niezbędny dla procesu adaptacji, którego stres jest katalizatorem.

Nasze ciało mówi nam o stresie! Fizjologiczne reakcje naszego organizmu na stres, to pozostałość po przodkach. Fizjologiczne reakcje na stres były użyteczne i niezbędne, ponieważ aktywizowały ludzi pierwotnych do obrony własnego życia.

 

Zobacz też: Dyskryminacja chorych psychicznie w Polsce


Dziś fizjologiczne reakcje na stres utraciły swoje funkcje ochronne. Ponadto często bywają kłopotliwe. Fizjologiczne reakcje na stres następują na wskutek zmiany w mózgu. Organizm odbiera sygnał o zagrożeniu - wówczas zostają uwolnione określone substancje chemiczne, wpływając na funkcjonowanie organizmu.

Fizjologiczne reakcje na stres to między innymi.:

 

  • wzrost napięcia mięśniowego (zaciśnięte zęby oraz pięści, zmarszczona twarz)
  • przyspieszenie oddechu
  • przyspieszenie tętna (bicie serca)
  • zwiększenie krzepliwość krwi, co zapobiega wykrwawieniu w razie zranienia organizmu
  • zwiększenie ilości czerwonych ciałek we krwi, powodujące lepsze dotlenienie mięśni i mózgu
  • zwiększenie się odporności na ból
  • zmiany w termoregulacji organizmu polegające na podniesieniu się temperatury ciała (silne pocenie się).

2013-10-11


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu