Etapy miłości

Wydaje Ci się, że miłość jest nieprzewidywalna? Nie dla psychologów, którzy dokładnie opisali jej mechanizmy.

Chociaż każdy z nas przeżywa miłość inaczej, już dawno nie jest to uczucie tajemnicze. Psychologowie opisali wszystkie jej etapy od zakochania po rozpad. O mechanizmach stojących za naszymi zachowaniami i emocjami przeczytamy w książce „Psychologia miłości” prof. Bogdana Wojciszke z Instytutu Psychologii PAN.

 

Intymność, Namiętność, Zobowiązanie


W języku naukowców miłość jest zjawiskiem złożonym, dlatego podzielili ją na trzy prostsze składniki: intymność, namiętność i zobowiązanie.  Intymność oznacza bliski kontakt i wzajemną troskę, namiętność - pociąg erotyczny, który szybko się pojawia i szybko gaśnie, a zobowiązanie to świadome działanie na rzecz budowania stałego związku.


Rozwój związku miłosnego badacze podzielili na 5 etapów:
- zakochanie, które trwa średnio 1 rok i 2 miesiące
- romantyczne początki, które trwają ok. 2 lata
- związek kompletny (zawarcie małżeństwa lub zamieszkanie razem) – średnio 7 lat
- związek przyjacielski – przeciętnie 10 lat trwania
- związek pusty – ok. 10 lat
- rozpad – 5 lat


Dane te brzmią dosyć przygnębiająco, lecz autor książki przekonuje nas, że wcale nie musi tak być.  Trzeba po prostu odrzucić kult miłości romantycznej, która dzieje się sama, bez wysiłku i zaangażowania partnerów. Niestety większość tego, co dzieje się w miłości „samo” zmierza prostą drogą do zagłady związku. Gdy przeminie pierwsza faza romantycznych uniesień, trzeba wziąć związek w swoje ręce i świadomie go kształtować. Wtedy jest szansa na utrzymanie go w fazie przyjacielskiej i nie dopuszczenie do pojawienia się fazy związku pustego.

 

Pułapki miłości


W książce przeczytamy  także o różnych pułapkach, jakie na nas czyhają w miłości.  Zapewne większości z nich wyda nam się znajoma. Pułapki te pojawiają się zwłaszcza w, z pozoru bezpiecznej, fazie „związku przyjacielskiego”.  Są to m.in. pułapka obowiązku, kiedy uczucie do partnera podpieramy poczuciem obowiązku, czy pułapka bezkonfliktowości – gdy unikamy konfliktów za wszelką cenę, co wywołuje marazm.


Jeśli więc chcemy obronić swoją miłość przed jej naturalnym, tragicznym losem, warto sięgnąć po książkę Bogdana Wojcieszke. Na końcu znajdziemy rozdział, który pomoże nam zdiagnozować nasz związek, i test, który określi naszą Skalę Postaw Wobec Miłości. Bo o swoim związku warto rozmawiać, nie tylko wtedy, gdy zmuszają nas do tego problemy.


2011-02-14


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu