Dr Google cię wyleczy?

Sieć wychowuje internetowych hipochondryków, a my nie chcemy, żebyś stał się jednym z nich.

1.    Po przeczytaniu artykułu na portalu nie ma się wystarczającej wiedzy, by rozpoznać chorobę.

2.    Żadna informacja w Internecie nie zastąpi wizyty u lekarza i badania lekarskiego.

3.    Nie wszystkie wiadomości z sieci są rzetelne i pełne. Korzystaj ze sprawdzonych serwisów, które budzą Twoje zaufanie, bo budowane są w oparciu o lekarzy.

4.    Jeden konkretny objaw nie musi sugerować danej dolegliwości.

5.    Często pojedynczy symptom może wskazywać na występowanie kilku różnych chorób. Tylko lekarz, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie może postawić diagnozę. Różnicowanie chorób to właśnie to, czego uczą na studiach medycznych. Nie nauczymy się tego wirtualnie.

6.    Zawsze w razie niepokojących objawów należy udać się do lekarza i powiedzieć mu, co nas gnębi. Nie idźmy do lekarza mówiąc: „Panie Doktorze ja mam taką chorobę, bo…” Powiedzmy mu, co się dzieje i lekarz sam postawi rozpoznanie. Mówiąc „ja na pewno mam to”, możemy lekarzowi coś zasugerować i w taki sposób może postawić złe rozpoznanie.

7.    Nie należy samemu interpretować badań dodatkowych.

8.    Czasami coś, co nas niepokoi, może być zupełnie normalnym objawem fizjologicznym.

9.    Niektóre choroby mają różny przebieg zależnie od danej osoby – to, że wszystkie objawy nam się zgadzają, nie znaczy jeszcze, że na coś chorujemy.

10.    Do każdego lekarza można się udać po poradę – odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni wątpliwości.

2010-10-01


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu