Depresja seniora

Depresja u osoby w podeszłym wieku może prowadzić do niezdrowych nawyków żywieniowych, które powodują otyłość lub utratę apetytu. Czasem nawet prowadzi ona do stanu zwanego geriatryczną anoreksją. Inne objawy to bezsenność  oraz utrata pamięci.

Chociaż starość jest nieuniknioną częścią życia, depresja wcale nie musi jej towarzyszyć. Według psychologów jej wczesne rozpoznanie i leczenie może skutecznie zapobiec dalszym konsekwencjom dla zdrowia psychicznego i fizycznego. A te mogą być śmiertelne. U starszej osoby wydłuża  się czas reakcji i koncentracji, bywa więc, że proste czynności jak gotowanie, prowadzenie samochodu, samodzielne przyjmowanie leków stają się ryzykowne.


Oprócz czynników zewnętrznych jak wdowieństwo, brak zajęć zawodowych, przewlekłe choroby, ryzyko depresji zwiększają procesy związane ze starzeniem się. Z ostatnich badań wynika, że niższe stężenie kwasu foliowego we krwi i układzie nerwowym może przyczyniać się do depresji, zaburzeń psychicznych i demencji. Naukowcy podejrzewają również, że istnieje powiązanie między pojawieniem się depresji, a chorobą Alzheimera.


Jeśli bliskie ci starsze osoby cierpią na przewlekłą depresję nie należy udawać, że nie ma tematu. Oto kilka wskazówek jak z nimi postępować:


- Bądź świadom fizycznych ograniczeń starszej osoby. Jeśli widzisz, że zmieniła lub ma zamiar zmienić nawyki żywieniowe lub planuje nową aktywność, która może być ponad jej siły, poradź, by skonsultowała to z lekarzem.


- Okazuj dużo szacunku. Pamiętaj, że starsze osoby na ogół są niechętne wprowadzaniu zmian w swoim życiu mimo, że są to rzeczy, które zainteresowały ich równolatków.


- Bądź taktowny. Seniorzy to często osoby wrażliwe i niezbyt pewne siebie. Twoją zachętę, choć pełną dobrych intencji, mogą odebrać jako dowód na pogorszenie swojego stanu. Mogą nawet obrazić się za jakiekolwiek próby interwencji. Nie zapominaj, że zawsze można skorzystać z pomocy psychologa zajmującego się problemami osób starszych.


Psychogeriatria to specjalna dziedzina zajmująca się osobami w podeszłym wieku.  Według psychogeriatrów większość zaburzeń z jakimi spotykają się seniorzy ma pochodzenie somatogenne, czyli związane z ciałem i procesem starzenia. Do problemów objawiających się w podeszłym wieku zaliczają skłonność do hipochondrii i egocentryzm, ale także nowe potrzeby jak potrzeba bezpieczeństwa, potrzeba bycia akceptowanym. Dla psychiki starszej osoby szalenie ważne jest też bycie aktywnym.
Istnieje także pojecie określające uprzedzenie wobec osób starszych, w języku ang. to ageizm, tłumaczony na polski jako geriatryzm.


Poza depresją, inne zaburzenia wieku podeszłego, to m.in. zespół otępienny i zespół zaburzonej świadomości. Jedną z placówek, która zajmuje się diagnostyką, leczeniem i szkoleniem w tej dziedzinie jest Poradnia i Ośrodek Psychogeriatryczny w Toruniu.

2011-01-21


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu