Depresja poporodowa - objawy

Macierzyństwo jest nie tylko wielką radością, ale może być źródłem stresu, zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Takiego stanu doświadcza przeciętnie co dziesiąta mama.

Niepokój i smutek określany jako baby blues pojawia się między 3 a 5 dniu po porodzie. Jeśli ten stan nie mija, może przerodzić się w depresję poporodową lub inne zaburzenie poporodowe.
 

Zmiany w życiu jakie niesie pojawienie się dziecka oraz zmiany hormonalne naturalnie predysponują kobiety do huśtawki nastrojów. Natomiast czynniki ryzyka sprzyjające pojawieniu się depresji poporodwej to: brak wsparcia ze strony partnera, brak bliskich znajomych i przyjaciół, przemoc domowa. Do wystąpienia baby blues może przyczynić się także ciężki poród, nadmiar obowiązków, jak również problemy zdrowotne dziecka, np. kolka.
 

Objawy depresji poporodowej:

  • smutek, którego nie można powstrzymać
  • poczucie osamotnienia i niepokój
  • nadmierna wrażliwość
  • bezsenność
  • poczucie wyczerpania
  • bezradność i niechęć wobec dziecka
  • przekonanie, że jest się „złą matką”
  • myśli samobójcze

Depresja poporodowa jest tylko jedną z form zaburzeń poporodowych. Innym takim zaburzeniem może być lęk poporodowy objawiający się jako zdenerwowanie bez wyraźnej przyczyny. Może również wyrażać się obsesyjnym sprawdzaniem czy dziecko oddycha. Najostrzejszą formą tych zaburzeń jest psychoza poporodowa, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarza i można się z niej wyleczyć.
 

Baby Blues po cesarce

Depresja poporodowa może również wystąpić u kobiet, których dzieci przyszyły na świat poprzez cesarskie cięcie. Jest to prawdopodobne, w sytuacji, gdy cesarka nie była planowana, a doszło do niej z powodu komplikacji podczas porodu naturalnego.
 

Rozmawiaj o swoich emocjach

Aby zapobiegać depresji poporodowej warto rozmawiać o swoich emocjach z bliskimi, a nawet udać się do psychologa. Obawy, że mama, która przyzna się do depresji zostanie uznana za niepoczytalną są nieuzasadnione i nie powinny powstrzymywać od szukania profesjonalnej pomocy. Czasem bardzo cenne i wystarczające okazują się rozmowy z innymi mamami.
 

2012-02-20


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu