Za co kochamy miasto?

Miasta zamieszkuje ponad połowa populacji. Niektórzy ludzie wręcz nie wyobrażają sobie życia poza miastem. Z pewnością życie w mieście to masa możliwości i mnóstwo atrakcji. Wszystko jest pod ręką i wszędzie jest blisko.

Miasto i wieś najbardziej różni poziom dostępu do ośrodków kultury. Właściwie tylko w mieście istnieje możliwość odwiedzenia kina, muzeum, opery czy teatru. W miastach znajduje się również większość miejsc rozrywki. Można wybrać się do klubu z ulubioną muzyką. Restauracje kuszą kuchnią z wszystkich zakątków świata. Tutaj także mieszczą się obiekty umożliwiające rozwój fizyczny – hale sportowe, baseny i siłownie. 

 

W mieście nie można być samotnym. Człowiek wciąż jest otoczony przez masę innych ludzi. Daje to nieograniczone okazje do poznawania wciąż nowych osób. Dużo znajomych gwarantuje zaś ciekawe życie. Z drugiej strony przebywanie w tłumie sprzyja anonimowości. Miasto to też miejsce stykania się różnych kultur. Umożliwia zatem poznawanie zwyczajów innych ludzi. Obcowanie z odmiennymi wartościami i przekonaniami ma znaczący wpływ na kształtowanie własnej osobowości.

 

Życie w mieście to też łatwiejszy dostęp do edukacji. W miastach znajduje się duża liczba szkół publicznych i prywatnych. Umożliwia to wybór placówki pod kątem poziomu nauczania. W miastach zlokalizowane są również uczelnie wyższe. Ich bliska dostępność obniża koszty kształcenia. Dobre wykształcenie z kolei gwarantuje zdobycie dobrze płatnej pracy. Ponadto w miastach funkcjonuje mnóstwo firm. Oznacza to więcej wolnych etatów. Istnieje też większy wybór w zakresie branży.

 

W mieście mają swoje siedziby wszystkie instytucje – urzędy czy banki. Ułatwia to zdecydowanie załatwienie każdej sprawy formalnej. Także dostęp do opieki zdrowotnej jest o wiele prostszy. W miastach funkcjonuje mnóstwo szpitali i ośrodków medycznych. Jest też lepszy wybór sklepów. Przyczynia się to do konkurencyjności cen. Ale nie tylko. Również asortyment jest zdecydowanie bogatszy.

2013-07-30


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu